Dodana: 4 maj 2018 16:34

Zmodyfikowana: 5 maj 2018 08:03

Dzieci z Podlaskiego wśród najlepszych XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku”

Za nami kolejna, XVIII edycja organizowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja, po meczach Wielkiego Finału na PGE Narodowym w Warszawie, wyłonione zostały najlepsze w Polsce drużyny w kategoriach do lat 10 oraz 12. Najlepiej z naszego województwa zaprezentowała się drużyna Łomżyczki Łomża, która w kategorii U-10 dziewczynek zajęła siódme miejsce. W tej kategorii najlepsza została ekipa UKS Beniaminka Krosno z woj. podkarpackiego.

Ilustracja do artykułu ZPnSoPT_FO_zdj.1_LQ-fot.Cyfrasport.JPG

Wśród starszych dziewczynek, po puchar sięgnęły zawodniczki UKS SMS Łódź z woj. łódzkiego. W rywalizacji chłopców końcowy triumf odniosły ekipy AMO Rzeszów z woj. podkarpackiego (kategoria U-10) oraz SP 7 Koszalin z woj. zachodniopomorskiego (kategoria U-12). Zwycięzcy, poza otrzymaniem Pucharu Tymbarku, w nagrodę obejrzą z trybun czerwcowy mecz reprezentacji Polski z Litwą i spotkają się z podopiecznymi Adama Nawałki tuż przed wylotem kadry na mistrzostwa świata w Rosji.

 

Trwające w dniach 29 kwietnia – 2 maja Finały Ogólnopolskie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgromadziły w Warszawie 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym w niedzielne popołudnie, największe młode talenty ze wszystkich województw przez dwa dni rywalizowały na boiskach Legii i Agrykoli o awans do Wielkiego Finału.

 

Zwycięzców XVIII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku poznaliśmy 2 maja na PGE Narodowym. Na oczach fanów obecnych na trybunach oraz widzów, którzy oglądali transmisję na żywo w Polsacie Sport i Super Polsacie, najlepsze ekipy w rozgrywkach zagrały decydujące mecze na stadionie, na którym gole strzelali m.in. Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik czy Cristiano Ronaldo. Rozegrane zostały 4 spotkania finałowe, które dostarczyły nam wszystko, co najważniejsze w futbolu: piękne zagrania i bramki, dużą dawkę emocji, ale także postawy fair play i pasji w najszczerszym wydaniu.

 

Najważniejsze mecze w dotychczasowej karierze tych młodych piłkarzy i piłkarek na antenie Polsatu Sport i Super Polsatu uświetnili swoim komentarzem: dziennikarz tej stacji, Mateusz Borek, oraz znany z kanału „Łączy Nas Piłka”, Łukasz Wiśniowski. Zmagania ośmiu fantastycznych ekip osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Czesław Michniewicz, Jacek Magiera, Marcin Dorna czy Bartłomiej Zalewski.

 

Dzieci przede wszystkim muszą mieć przyjemność z grania w piłkę. Każda chwila wolnego czasu spędzona na boisku, na grze, rywalizacji, zabawie, jest cenna. A trofea i nawet wyróżnienia indywidualne to dodatkowe bodźce, które wpływają na zawodnika, żeby dalej pracować i być jak najlepszym w przyszłości. Dzięki naszym sponsorom, dzięki Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej i wojewódzkim związkom piłkarskim organizujemy największy turniej dla dzieci w Europie. Wszystko dobrze funkcjonuje, dzieci mają z tego fantastyczną zabawę i jest to dla nich świetny start. Jeżeli mówimy o piłce zawodowej, z tej całej rzeszy dzieciaków kilku na pewno trafi do poważnej piłki – powiedział po zakończeniu rozgrywek Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

 

Już od 5 lat rozgrywamy Wielki Finał Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na stadionie PGE Narodowym. Co roku jest to ogromne święto dziecięcego futbolu oraz pokaz najwyższych umiejętności piłkarskich. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Finału Ogólnopolskiego. Życzę Wam wytrwałości w dążeniu do spełnienia piłkarskich marzeń – powiedział Krzysztof Pawiński, prezes Zarządu Maspex.

 

Siódme miejsce w ogólnopolskim turnieju to wielki sukces, ale trener Łomżyczki Łomża, Henryk Pestka, stawia sobie kolejne wyzwania. – Dziewczynki zagrały super, zwłaszcza w poniedziałek. Drugiego dnia brakowało już nieco sił, ale i tak moje podopieczne dzielnie walczyły. Dla naszego zespołu to już trzecia siódma lokata w turnieju, dlatego możemy powiedzieć, że zagraliśmy w „oczko”. Obiecałem sobie, że nie skończę prowadzić drużyny, dopóki nie zajmiemy miejsca na podium – śmiał się szkoleniowiec Pestka.

 

Na poprawę rezultatu w kolejnych edycjach liczy także Sławomir Stanisławski. – Oczywiście jako trener liczyłem na nieco więcej, ale liczy się to, że chłopaki dobrze się bawili. Na całym turnieju panowała wspaniała atmosfera, którą żyli nie tylko zawodnicy, ale też rodzice i cały nasz sztab. Wynik jest kwestią drugorzędną – przede wszystkim cieszymy się z zebranego doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości. Jako Akademia Młodych Orłów, będziemy robić kolejny nabór, więc jeśli część z tych chłopców ponownie się do niej dostanie, powinniśmy wrócić silniejsi – powiedział trener drużyny AMO Łomża, która zajęła w Finale Ogólnopolskim 16. miejsce.

 

W rywalizacji chłopców do lat 12 drużyna z Podlasia, a konkretnie SP 11 w Suwałkach, zajęła 10. miejsce. – W Finale Ogólnopolskim graliśmy po raz pierwszy. Poziom był bardzo wyrównany. Nam nie udało się wyjść z grupy, ale tak to już jest, że aby zagrać na PGE Narodowym trzeba zagrać perfekcyjny turniej. Wszystko jest tutaj „na czas”, nie ma żadnych opóźnień. Dzieci bawią się fantastycznie, a przecież o to w tym wszystkim chodzi – podsumował Dariusz Koncewicz.

 

Taką samą lokatę zajęły dziewczynki z SP Piątnica, które rywalizowały w kategorii U-12. Cały turniej oceniam pozytywnie. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik: od zakwaterowania, transportu na stadion, po przygotowanie boisk. Dla dzieciaków to wielkie przeżycie. One się tu czują jak na wielkiej piłkarskiej imprezie. Na trybunach było bardzo dużo kibiców, a największą frajdą była obecność na Stadionie Narodowym – relacjonował opiekun dziewczynek, Marcin Zabielski.

Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Piotr Stołowski z zespołu SP 7 Koszalin (woj. zachodniopomorskie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostały natomiast zespół Football Academy z Zawiercia (woj. śląskie) oraz drużyna Orzeł Wałcz 2010 z województwa zachodniopomorskiego.

Triumfatorzy XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 już niebawem po raz kolejny będą mogli zjawić się na PGE Narodowym. W ramach nagrody głównej, młodzi piłkarze i piłkarki obejrzą z wysokości trybun ostatni mecz reprezentacji Polski przed wylotem na mundial do Rosji – 12 czerwca, z Litwą – oraz spotkają się ze swoimi idolami, czyli piłkarzami reprezentacji Polski.

 

Turniej przyszłych Reprezentantów Polski  

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 12 lat firma Tymbark. Od ubiegłego roku do grona sponsorów Turnieju dołączyła firma Electrolux, zostając Brązowym Sponsorem rozgrywek. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń. 

Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, m.in. Arkadiusza Milika – ambasadora Turnieju, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło oraz Pauliny Dudek. 

Honorowy patronat na XVIII edycją Turnieju sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

facebook