Dodana: 13 listopad 2018 12:42

Zmodyfikowana: 13 listopad 2018 13:21

Doroczne Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia sportowe w 2017 roku

Lekkoatletka Kamila Lićwinko została wybrana na Najlepszego Sportowca 2017 roku w Podlaskiem, a pływaczka Joanna Mendak otrzymała tytuł Najlepszego Sportowca Niepełnosprawnego. Kobieta triumfowała także i w kolejnej kategorii na Najlepszego Młodego Sportowca – gdzie bezkonkurencyjna okazała się Klaudia Kardasz, reprezentująca nasze województwo w pchnięciu kulą.

Ilustracja do artykułu glownenagrody sportowe marszałka-10.jpg

We wtorek, 13 listopada marszałek Jerzy Leszczyński i Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego wręczyli nagrody najlepszym sportowcom, trenerom i działaczom ubiegłego roku. W kategorii Trener Roku wyróżnienie to przypadło Michałowi Lićwinko (trener Kamili i Sylwestra Bednarka). Wyróżnienie otrzymał też Janusz Kochan z Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOL.

- Już po raz kolejny mamy zaszczyt przyznać nagrody najwybitniejszym sportowcom i działaczom sportowym – podkreślał w czasie uroczystości marszałek Jerzy Leszczyński. – Chcielibyśmy wam bardzo podziękować za wasz trud, wasze sukcesy. Jesteście najlepszą promocją naszego województwa nie tylko w Polsce, ale Europie i na świecie.

Sportowcom za ich sukcesy podziękował i Bogdan Dyjuk. Przypomniał też, że nie byłoby tych wspaniałych sukcesów, gdyby nie poświęcenie, talent trenerów, ale i działaczy sportowych.

Doroczne Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięte wyniki sportowe oraz za osiągnięcia w działalności sportowej przyznawane są od 2003 r. najwybitniejszym sportowcom z województwa podlaskie oraz w uznaniu całokształtu działalności z zakresu sportu, aby docenić osiągnięty sukces i stworzyć im jak najlepsze warunki do uprawiania sportu. Ponadto, stwarzają szansę zatrzymania najlepszych zawodników w województwie podlaskim.

Niestety na uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zabrakło Kamili i Michała Lićwinko, którzy wyjechali akurat na zgrupowanie kadry. Nagrodę w ich imieniu odebrał Jan Zalewski, prezes klubu Podlasie Białystok. Także Klaudia Kardasz w ostatniej chwili musiała odwołać swój przyjazd.

W imieniu sportowców podziękowała za to Joanna Mendak.

- Dla mnie to niezwykłe wyróżnienie, ale i pomoc, bo dzięki tym 10 tysiącom zł nagrody być może uda mi się wyjechać na dwa zgrupowania za granicą. Liczę, że po tegorocznej kontuzji wrócę do zawodów. Pamiętajmy też, że już za dwa lata odbędą się Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio i przygotowania do nich już należy zacząć – podkreślała młoda zawodniczka. – Ja jednak cieszę się z tej nagrody z jeszcze jednego powodu – dlatego, że sportowcy niepełnosprawni są tutaj zauważani.

__________________

Doroczne Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięte wyniki sportowew 2017 r. oraz za osiągnięcia w działalności sportowej, w wysokości 10 tys. zł brutto (każda) otrzymali:

  • Kamila Lićwinko – Najlepszy Sportowiec;
  • Klaudia Kardasz – Najlepszy Młody Sportowiec;
  • Joanna Mendak – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny;
  • Michał Lićwinko – Najlepszy Trener;
  • Janusz Kochan – za całokształt działalności w zakresie sportu.

Kamila Lićwinko – Klub Sportowy Podlasie Białystok – lekka atletyka – skok wzwyż

Halowe Mistrzostwa Polski – I miejsce

Mistrzostwa Polski Seniorów – I miejsce

Mistrzostwa Świata Londyn – III miejsce

Wyrównanie rekordu świata

Diamentowa Liga Eugene, Sztokholm, Lozanna, Rzym – II miejsce

Ranking Track and Field – III miejsce

Światowa Lista – IV wynik

Klaudia Kardasz – Klub Sportowy Podlasie Białystok – lekka atletyka – pchnięcie kulą

Mistrzostwa Polski U23 – I miejsce

Mistrzostwa Europy U23 – II miejsce

Mistrzostwa Polski Seniorów – II miejsce

29.FISU Letnia Uniwersjada – II miejsce

Halowe Mistrzostwa Polski – III miejsce

Mistrzostwa Świata Londyn – XVII miejsce

Joanna Mendak  – Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START”; Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Olimpijczyk” Suwałki – pływanie

IPC Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu – II miejsce 50m stylem dowolnym

Letnie Otwarte Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu – I miejsce 100m stylem dowolnym

Michał Lićwinko  – Klub Sportowy Podlasie Białystok

  1. Trener Kamili Lićwinko. Osiągnięcia:

Halowe Mistrzostwa Polski – I miejsce

Mistrzostwa Polski Seniorów – I miejsce

Mistrzostwa Świata Londyn – III miejsce

Wyrównanie rekordu świata

Diamentowa Liga Eugene, Sztokholm, Lozanna, Rzym – II miejsce

Ranking Track and Field – III miejsce

Światowa Lista – IV wynik

  1. Trener Sylwestra Bednarka. Osiągnięcia:

Halowe Mistrzostwa Polski – I miejsce

Mistrzostwa Polski Seniorów – I miejsce

Halowe Mistrzostwa Europy – I miejsce

IAAF World Indor Tour – I miejsce

Listy Światowe – V wynik

Ranking Track an field – VII miejsce

Janusz Kochan – Podlaska Rada Olimpijska PKOL

Janusz Kochan w latach 1961 do 2008 swoją pracę zawodową związał z instytucjami z terenu miasta i województwa podlaskiego. W 1971 roku zainicjował powstanie Klubu Olimpijczyka, następnie Białostockiego Komitetu Olimpijskiego, przekształconego zgodnie ze Statutem PKOL w Podlaską Radę Olimpijską, która jest członkiem zwyczajnym PKOL, jako jedna z nielicznych regionalnych organizacji kultury fizycznej na terenie kraju. Janusz Kochan od początku powołania Rady do chwili obecnej jest jej prezesem. Aktualnie pełni także funkcję Członka Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz przewodniczącym Komisji Współpracy Terytorialnej i Sportu dla Wszystkich PKOL. Nadto jest członkiem Rady Fundacji Centrum Edukacji Olimpijskiej PKOL. Przez dwie kadencje pełnił funkcję Prezesa Białostockiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki Białymstoku.

(opr.mk)

facebook