Dodana: 15 maj 2022 13:42

Zmodyfikowana: 16 maj 2022 10:48

9. PKO Białystok Półmaraton. Wspaniałe sportowe emocje

Kilka tysięcy zawodników z całego świata stanęło na linii startu 9. edycji PKO Białystok Półmaratonu. Jako pierwszy na metę przybiegł Mateusz Kaczor z czasem 01:04:51. Sportową rywalizację zainaugurował i dopingował uczestników do zmagań marszałek Artur Kosicki – Województwo Podlaskie było partnerem tego największego biegowego wydarzenia wschodniej Polski. W tym roku biegacze ścigali się pod hasłem „Odetchnij pełną piersią”.

marszałek Artur Kosicki i organizor biegu

Białostocki bieg, organizowany od 2013 r. dzięki zaangażowaniu grupy pasjonatów z Fundacji Białystok Biega (FBB), należy dziś do elity polskich półmaratonów.

– Jako były sportowiec wiem, że na sukcesy w sportowej rywalizacji składa się nie tylko talent, ale także pasmo wyrzeczeń i codziennej pracy nad sobą. Nie zawsze się wygrywa, ale zawsze powinno się ukończyć zawody ze świadomością, że dało się z siebie wszystko – mówił marszałek Artur Kosicki. – Przebiec 21 km to satysfakcja, że przezwyciężyło się własne słabości, zdobyło wymarzony rezultat, czy po prostu dobiegło do mety!

Marszałek życzył też, by uczestnikom sportowych zmagań starczyło sił, aby odwiedzić najpiękniejsze zakątki Podlaskiego i skosztować regionalnej kuchni.

Rozpoczęcie biegu punktualnie o 9.30 oznajmił wystrzał startera. Biegacze wystartowali z Alei Piłsudskiego i pokonali trasę liczącą 21,09 km. Wiodła po centrum miasta, zahaczając o Park i Las Zwierzyniecki, kampus Uniwersytetu w Białymstoku i Stadion Miejski. Meta biegu ulokowana została w sercu Białegostoku, przy samym Ratuszu. Tam na każdego uczestnika czekały medale z wizerunkiem rzeźby Wenus z ogrodu przy Pałacu Branickich.

Jeżeli ktoś z jakichś powodów nie mógł przyjechać do stolicy województwa 15 maja, wciąż może wziąć udział w półmaratonie. Do ich dyspozycji jest bieg wirtualny, w którym udział wziąć można w ciągu 7 dni, kiedykolwiek i gdziekolwiek będzie się miało ochotę.
PKO Białystok Półmaraton to wydarzenie dla całych rodzin. Koronny dystans poprzedził bowiem sobotni Bieg Śniadaniowy, na którego mecie zawodnicy mogli spróbować pysznych, słodkich wypieków czy shake’ów proteinowych. Także w sobotę odbyły się biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach 100 m, 600 m oraz 1 km. A w niedzielę po głównym biegu zaplanowano jeszcze 5-kilometrową trasę.
PKO Białystok Półmaraton odbywa się w stolicy Podlaskiego od 2013 r. i należy do czołowych imprez tego typu w Polsce. Rekordy biegu prezentują się imponująco. Oba padły w 2019 r., a ich autorami są Kenijczycy. Kyeva Cosmas Mutuku przeciął linię mety z wynikiem 1:03:41, a Oigo Christine Moraa uzyskał wtedy czas 1:13:03.

Tę i inne sportowe przedsięwzięcia Fundacji Białystok Biega regularnie wspiera samorząd województwa. Warto też wspomnieć, że PKO Białystok Półmaraton został wyróżniony w ubiegłym roku Podlaską Marką w kategorii Wydarzenie.