Dodana: 6 kwiecień 2022 10:33

Zmodyfikowana: 6 kwiecień 2022 10:33

6 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju

6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju. Został on ustanowiony w 2013 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Data tego święta nie jest przypadkowa. Nawiązuje do rozpoczęcia 6 kwietnia 1896 roku w Atenach pierwszych w historii nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Ustanowienie tego święta związane jest z uznaniem przez ONZ potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka oraz rozwój społeczny i gospodarczy świata.

Obuwie sportowe, rakieta do tennisa oraz do piłki leżą na ziemi

Ważne znaczenie dla rozwoju olimpizmu

6 kwietnia mamy, więc szczególną okazję podkreślić codzienną pracę organizacji sportowych, zawodników oraz trenerów i działaczy sportowych. To święto ma zwłaszcza ważne znaczenie dla rozwoju olimpijskiego ruchu sportowego.

- Moim zdaniem jest to idealna okazja, aby promować olimpijskie wartości i idee, społeczną pracę oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Razem budujemy społeczność, której fundamentem jest szacunek, przyjaźń, dążenie do doskonałości i czysta gra. W tym wyjątkowym dniu chciałbym, abyśmy przekonywali innych do olimpizmu – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Więcej sportu, mniej kilogramów

Oczywiście nie każdy zawodnik uprawiający sport może wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich, ale wszyscy powinniśmy doceniać wiele pozytywnych wartości, jakie przynosi uprawianie sportu, nawet na amatorskim poziomie. Ćwiczenia sportowe przekładają się m.in. na zmniejszenie masy naszego ciała, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy w sposób naturalny chcą, zamiast stosowania para-zdrowotnych diet, „zgubić” niepotrzebne kilogramy.

Według badań statystycznych z ostatnich lat, około 70 proc. polskiego społeczeństwa deklaruje, uprawianie jakiejś formy aktywności fizycznej. Najczęściej wybieramy – jazdę na rowerze, bieganie, gimnastykę, ćwiczenia sprawnościowe, spacery czy fitness. I oby było tak dalej!

oprac.: Jerzy Górko
na podst.: www.olimpijski.pl; www.wikipedia.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook