Dodana: 9 styczeń 2015 09:06

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2015 09:06

Kto będzie zarządzał dworcem autobusowym w Łomży?

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski spotkał się w łomżyńskim Ratuszu z Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łomży Grzegorzem Rytelewskim. Tematem głównym spotkania był złożony pod koniec listopada ub.r. przez PKS wniosek o rozwiązanie umowy w sprawie użytkowania dworca autobusowego w Łomży.

W spotkaniu uczestniczyli również z-ca Prezydenta Andrzej Garlicki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego Andrzej Karwowski oraz Mirosław Grajewski, kierownik działu przewozów PKS.

Prezes PKS Grzegorz Rytelewski podkreślił, że umowa na użytkowanie dworca, zawarta jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, była zawierana w zupełnie innym otoczeniu prawnym, a głównym powodem wniosku o jej rozwiązanie jest kwestia ekonomiczna, gdyż utrzymanie dworca generuje zbyt wysokie koszty dla spółki. Prezes poinformował, że jest zainteresowany dalszą współpracą z miastem w tym zakresie, ale na innych zasadach.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zaproponował, aby dworzec podzielić na dwie części: mniejszą miejską oraz większą będącą w zarządzie PKS, składającą się z 8 stanowisk. Przewoźnicy korzystający z części dzierżawionej przez PKS Sp. z o.o. wnosiły opłatę wjazdu ustalone ze Spółką, zaś przewoźnicy korzystający z części miejskiej płaciliby 1 zł za wjazd na część miejską dworca. Przejazd przez obie części dworca odbywałby się na zasadzie wzajemności. Takie rozwiązanie wstępnie miałoby funkcjonować przez około 2 lata, do czasu planowanej budowy centrum komunikacyjnego w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. Prezydent podkreślił, że zależy mu na dobrej współpracy z PKS-em. W interesie miasta jest dobra kondycja finansowa spółki oraz utrzymanie w niej zatrudnienia, gdyż daje ona pracę ponad 170 osobom, głównie mieszkańcom Łomży.

Do 20 stycznia br. Prezes PKS-u przeanalizuje przedstawione rozwiązania i ewentualnie przedstawi swoje propozycje.

Spotkanie zakończyło się  potwierdzeniem woli współpracy przez obie strony.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook