Dodana: 3 wrzesień 2018 08:12

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2018 08:12

Zmarł mjr Bronisław Karwowski pseudonim "Grom"

W sobotę, 1 września 2018 r., w 79. rocznicę napaści Niemiec na Polskę, przeżywszy 94 lata odszedł na wieczną wartę mjr Bronisław Karwowski ps. "Grom" - członek Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, Żołnierz Wyklęty, oficer II konspiracji AK-NZW.

Ilustracja do artykułu pobrane.jpeg
Przed wojną mieszkał na ul. Spokojnej w Łomży, uczęszczał do gimnazjum przy ul. Bernatowicza. Śpiewał w chórze katedralnym prowadzonym przez ks. Mariana Jasionowskiego. W podziemiu od 1942 r., aresztowany przez Niemców cudem uciekł spod siedziby Gestapo w Łomży. Po wojnie kontynuował walkę w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1946 zastępca szefa pionu gospodarczego w okręgu "Bałtyk" Olsztyńskie NZW. W marcu 1947 awansowany do stopnia podporucznika. Na mocy amnestii ujawnił się w kwietniu 1947, pomimo to aresztowany w 1948, wyrok - 10 lat, siedział do 1952. Stale inwigilowany. W 1989 rozbijał młotem pomnik władzy ludowej w Dąbrowie Białostockiej. Na krótko przed śmiercią mimo, że był już ciężko chory, uczestniczył w ślubie swojej wnuczki Joanny, podczas którego osobiście odprowadził pannę młodą do ołtarza.

Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego i wieloma innymi.

Pogrzeb odbędzie się 3 września o godz. 14:00 w Dąbrowie Białostockiej.
Dariusz Syrnicki
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński
 
facebook