Dodana: 25 wrzesień 2020 18:34

Zmodyfikowana: 9 październik 2020 13:17

Wystawa zdjęć Mirosława Bujanowskiego na Politechnice Białostockiej (PB)

Niepublikowane dotąd zdjęcia z okresu poprzedzającego wprowadzenie stanu wojennego, w tym także ze strajków na PB prezentuje wystawa i album „Karnawał białostockiej Solidarności w obiektywie Mirosława Bujanowskiego”. Wernisaż połączony z promocją wydawnictwa odbył się w piątek (25.09) na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Marszałka Artura Kosickiego reprezentował Mariusz Nahajewski, Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka. Partnerem wydarzenia jest samorząd województwa podlaskiego.

Przemawia Mariusz Nahajewski, Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego.

Wystawa została skomponowana w taki sposób, aby fotografie autorstwa Mirosława Bujanowskiego – białostockiego wykładowcy, pracownika Politechniki Białostockiej, fotografa i pasjonata historii – opowiedziały historię przemian, które zachodziły w Białymstoku u progu lat 80. Na panelach ekspozycji ukazane są m.in. codzienne troski oraz nadzieje związane z rodzącą się w regionie „Solidarnością”. Oprócz tego, szczególnie wyeksponowano fotograficzne relacje ze zgromadzeń ze świąt narodowych, których ówczesna komunistyczna władza nie obchodziła.

Prof. Marta Kazberuk-Kosior, rektor Politechniki Białostockiej - współorganizatora wydarzenia, wyraziła uznanie dla zasług inż. Mirosław Bujanowski zarówno na polu zawodowym jak i działalności społecznej. Dodała,  że wystawa tak unikalnych fotografii jest znakomitą promocja uczelni.
Zarówno Piotr Kardela, dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej jaki i przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski podkreślali, że wystawa i album pojawiły się w roku obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności” a przygotowanie jej przez „młodsze pokolenie” daje nadzieję, że pamięć o wielkich wydarzeniach historii współczesnej Polski będzie pielęgnowana.

Wernisaż wystawy został połączony z prezentacja albumu, który zwiera m.in. ok. 150 niepublikowanych dotąd zdjęć inż. Mirosława Bujanowskiego. Wydawnictwo zostało opatrzone wstępem historycznym opracowanym przez dr. Marka Kietlińskiego, dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Wydanie katalogu zostało dofinansowane kwotą 8 tys. zł przez samorząd województwa podlaskiego.  Do organizatorów i gości wernisażu okazjonalny list przekazał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.


„Historia zamknięta w prezentowanych zdjęciach udowadnia, że NSZZ „Solidarność” był nadzieją i możliwością do wyrażenia swoich wolnościowych aspiracji dla wszystkich Polaków, żyjących w każdym regionie naszego kraju. Karnawał „Solidarności” to pamiętny czas, gdy polskie społeczeństwo, skutecznie upominało się o swoją godność i prawo do życia w wolnym, demokratycznym kraju.”- czytamy m.in. w liście.


W wernisażu wystawy wzięli też udział m.in.  Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, dyrektor Archiwum Państwowego Marek Kietliński, rodzina inż. Mirosława Bujanowskiego i przedstawiciele środowisk solidarnościowych i opozycji antykomunistycznej.

Pomysłodawcą i inicjatorem wystawy jest dr Paweł Myszkowski z Politechniki Białostockiej i jednocześnie przewodniczący uczelnianej  NSZZ „Solidarność”.

Przed rozpoczęciem uroczystości z inicjatywy Stanisławy Korolkiewicz chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego niedawno Tadeusza Waśniewski  podlaskiego działacza opozycji antykomunistycznej.

oprac. Aneta Kursa
fot.:Kamil Timoszuk/ Władysław Tokarski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook