Dodana: 5 wrzesień 2017 09:26

Zmodyfikowana: 5 wrzesień 2017 09:26

Wystawa „Listy z czasu wojny” w Muzeum Wojska w Białymstoku

„Listy z czasu wojny” to tytuł najbliższej wystawy czasowej, przygotowywanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku, której otwarcie będzie miało miejsce w dniu 7 września br. (czwartek), o godz. 14:00. Ekspozycja prezentowana będzie w siedzibie Muzeum przy ul. J. Kilińskiego 7 przez najbliższe trzy miesiące.

Ilustracja do artykułu 01.jpg

Monika Kościukiewicz (autorka wystawy): "W czasie II wojny światowej list był często jedyną drogą komunikacji pomiędzy członkami rozdzielonej rodziny. Korespondencja przybierała różne kształty, od listów pisanych na kartach z zeszytu, po formularze listowe obowiązujące w niemieckich obozach, karty pocztowe, czy ukradkiem wysyłane z więzienia grypsy (...)Wystawa została tak zaaranżowana, by stworzyć jak najdogodniejsze możliwości do zapoznania się z treścią prezentowanej korespondencji. Każdy list został wyeksponowany w oddzielnej ramie, jego treść przepisana i wydrukowana na planszy. Dodatkowo udostępniamy audio przewodniki oraz stacje odsłuchowe z listami czytanymi przez żołnierzy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.”

Na wystawie „Listy z czasów wojny” pokazane zostaną obiekty ze zbiorów własnych MWB oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historycznego w Białymstoku i z kolekcji osób prywatnych.

Monika Kościukiewicz jest pracownikiem merytorycznym Muzeum Wojska w Białymstoku, autorką licznych wystaw czasowych (m.in. „Niemieckie obozy w oczach jeńców i więźniów”, „Polacy w Kazachstanie 1936-56”) oraz publikacji; koordynatorką projektu Archiwum Historii Mówionej w Muzeum.

 

facebook