Dodana: 10 listopad 2018 23:46

Zmodyfikowana: 11 listopad 2018 12:38

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w województwie podlaskim

To znakomity jubileusz – w niedzielę, 11 listopada 2018 r obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Sto lat temu, po 123 latach zaborów, Polska wróciła na mapę Europy. Wyjątkową rocznicę świętują mieszkańcy miast, miasteczek, wsi – mieszkańcy całego kraju. Zapraszamy do zapoznania się z programem Narodowego Święta Niepodległości w największych miastach województwa podlaskiego

Ilustracja do artykułu obchody1.jpg

Centralne obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości odbędą się w Białymstoku pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Do wspólnego świętowania wielkiego jubileuszu zapraszają Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski i Prezydent Białegostoku.
Władze i mieszkańcy Łomży i Suwałk również świętują wielki jubileusz. W całym regionie odbywają się uroczystości setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Białystok

W listopadzie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości są w Białymstoku wyjątkowo uroczyste. Mieszkańcy będą mogli nie tylko wziąć udział w oficjalnych obchodach, ale też m.in. obejrzeć wystawy tematyczne, wybrać się na biegi upamiętniające Niepodległą czy koncerty pieśni patriotycznych.

11 listopada, o godz. 16.00, w kinie Forum odbędzie się specjalny pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, a następnie spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem autora książki „Dywizjon 303” z 1942 r. Tego dnia o godz. 18.00 Galeria Sleńdzińskich przy ul. L. Waryńskiego 24a zorganizuje wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych pod hasłem „Kompozytor niepodległości – Ignacy Jan Paderewski”. Koncerty i wspólne śpiewanie odbędą się również m.in. w kościele pw. NMP Królowej Rodzin na Bacieczkach (godz. 13.00) i w kościele św. Kazimierza Królewicza na Dziesięcinach (godz. 12.00 i 19.00).

Natomiast na Stadionie Miejskim w godz. 17.00-22.00 będzie można obejrzeć przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru wystawy plenerowe: „Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir” oraz „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”. Tego dnia w Muzeum Wojska o godz. 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości”, którą będzie można oglądać do stycznia 2019 r. Ponadto 11 listopada na elewacji budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej (od strony ul. Ogrodowej) odbędzie się pokaz multimedialny „Biało-czerwona”. Zapętlona pięciominutowa animacja (przygotowana przez Artura Grycuka, stypendystę prezydenta Białegostoku) będzie wyświetlana przez 5 godzin, od godz. 17.00.

Dzień wcześniej, 10 listopada, można było wziąć udział w dwóch spacerach rodzinnych „11 listopada 1918 r. w Białymstoku” z przewodnikami PTTK, które rozpoczną się o godz. 13.30 i 15.00 pod pomnikiem J. Piłsudskiego. Natomiast harcerze z hufca ZHP Białystok o godz. 10.00 w Pałacu Branickich zainaugurowali  patriotyczną grę miejską upamiętniającą 100-lecie niepodległości.

Jubileusz niepodległości Polski będziemy obchodzimy również na sportowo. 10 listopada odbył się „XVIII Bieg Niepodległości” (5 km i biegi towarzyszące) organizowany przez białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a 11 listopada – „Biegnę dla Niepodległej” (10 km i sztafeta), bieg przygotowany przez Fundację Białystok Biega.

Od początku miesiąca w naszym mieście odbywają się liczne wydarzenia nawiązujące do stulecia niepodległości Polski, organizowane przez jednostki kultury – muzea, galerie sztuki, teatry, szkoły i przedszkola, stowarzyszenia, fundacje, Archidiecezję Białostocką i białostocki hufiec ZHP. Informacje o tych wydarzeniach dostępne sią w zakładce „Stulecie niepodległości”.

Program:

9 listopada
12.00 – Modlitwa w intencji Ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, ul. Piastowska 13F

11 listopada
07:30 – Uroczysta Boska Liturgia w Katedrze pw. śp. Mikołaja w Białymstoku, ul. Lipowa 15
10.00 – Uroczyste Nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Białymstoku, ul. Dolistowska 17,
11.00 – Uroczysta Msza Święta w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
12:30 – Centralne uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, Rynek Kościuszki
Po uroczystości pokaz sprzętu służb mundurowych

za: białystok.pl

Suwałki

Prezydent Miasta Suwałk zaprasza mieszkańców do udziału w obchodach setnej rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Suwałki, wzorem innych miast i gmin, od początku roku realizuje cykl wydarzeń w ramach obchodów tej jednej z najważniejszych w dziejach naszego narodu rocznicy pod wspólnym hasłem „Suwałki dla Niepodległej”. Suwalczanie z ogromnym zapałem włączyli się w ogólnopolskie działania dla Niepodległej, których zwieńczeniem będą miejskie uroczystości w dniu 11 listopada 2018 roku.

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną przez J.E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, w konkatedrze św. Aleksandra.

Tradycyjnie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się przemówienia Prezydenta Miasta Suwałk i zaproszonych gości, a następnie złożenie kwiatów. W samo południe, włączymy się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”, czyli odśpiewanie hymnu państwowego. Zachęcamy wszystkich do licznego udziału w tym przedsięwzięciu.

Po oficjalnej części, będzie wspólne świętowanie urodzin Niepodległej. Rozpocznie je Bieg Niepodległości zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. 

Dalsza część programu odbędzie się w hali OSiR. Nawiązując do pasji Marszałka Piłsudskiego, wielkiego stratega, planowany jest wspólnie z Klubem Szachowym „Hańcza” Turniej Szachowy „W drodze do Niepodległości”.

Ponadto w programie: okolicznościowy koncert w wykonaniu Zespołu Tańca „Małe Suwałki” oraz wokalistów Suwalskiego Studia Piosenki „Beciaki”, a także występ „Sto lat naszej Niepodległej”, który zaprezentuje Stowarzyszenie Seniorzy z Pasją HORYZONT.

Będą także atrakcje dla dzieci, gry i zabawy, animacje przygotowane przez Bibliotekę Publiczną, jak również karaoke, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Podsumowane zostaną konkursy organizowane przez placówki oświatowe „Suwałki dla Niepodległej”. Podczas urodzin nie zabraknie słodkości.

Po południu odbędą się dwa koncerty: Dumni z Niepodległej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza /Suwalski Ośrodek Kultury, godz. 16.00 i 18.00/ oraz koncert organowy Magdaleny Lewoc (suwalczanki), która zagra utwory J.S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J.K. Kuchařa, S. Karg-Elerta /konkatedra pw. św. Aleksandra, godz. 19.00/.

W piątek, 9 listopada, o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym została otwarta wystawa Juliusz Kossak 1824-1899 │Wojciech Kossak 1856-1942, prezentowana w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości.

 

Łomża

Prezydent Łomży i Starosta Łomżyński zapraszają na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Łomża dla Niepodległej”.

W programie m.in. składanie kwiatów w miejscach pamięci narodowej, uroczysta odprawa pocztów sztandarowych, piknik patriotyczny, koncerty i video mapping.

Program:

11 listopada
godz. 10:00 – SILNI PAMIĘCIĄ – SILNI JEDNOŚCIĄ
Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego (Muzeum Przyrody w Drozdowie)
godz. 11:00 – BICIE DZWONÓW KOŚCIELNYCH
Złożenie kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego na Domku Pastora i wszystkimi łomżyńskimi Miejscami Pamięci Narodowej
godz. 11:45 – zbiórka Pocztów Sztandarowych przed Łomżyńską Katedrą (ul. Dworna 25)
godz. 12:00 – MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY w Katedrze Łomżyńskiej pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Janusza Stepnowskiego, po Mszy św. przemarsz ul. Sadową, Polową, Sienkiewicza przed tablicę ku czci Leona Kaliwody
godz. 13:00 – UROCZYSTA ODPRAWA POCZTÓW SZTANDAROWYCH (ul. Sienkiewicza 10)
godz. 14:00 – zapalenie zniczy na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich (Cmentarz, ul. M. Kopernika)
godz. 15:00 – PIKNIK PATRIOTYCZNY (Stary Rynek)
godz. 17:50 – ŁOMŻA DLA NIEPODLEGŁEJ – video mapping oraz pokaz sztucznych ogni (Stary Rynek)
godz. 18:00 – WIECZÓR PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ RODZINY LIPSKICH (Muzeum Przyrody w Drozdowie)
godz. 19:00 – KONCERT MUZYKI POLSKIEJ
Wykonawcy: Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent, Hanna Zajączkiewicz – sopran, Tomasz Piluchowski – tenor. W programie m.in.: F. Chopin, H. Wieniawski, S. Moniuszko, M. Karłowicz (Katedra Łomżyńska, ul. Dworna 25)

Wydarzenia towarzyszące:
6 listopada
godz. 18:00 – NAD DOLINĄ
Poetyckie wspomnienia Łomży z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku poety, eseisty i tłumacza Mariana Jachimowicza (Miejska Biblioteka Publiczna ul. Długa 13)

7 listopada
godz. 12:00 – POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI
Uroczystość w Szkole Podstawowej nr 5 im. St. Staszica (ul. Polna 40a)

8-9 listopada
godz. 10:00 – ŁOMŻYŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI
warsztaty historyczne (Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1)

9 listopada
godz. 11:00 – NASZA PAMIĘĆ – NASZA TOŻSAMOŚĆ
Uroczystość patrona szkoły, Marszałka Józefa Piłsudskiego (Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5, ul. Przykoszarowa 22)
godz. 17:00 – ŚCIEŻKA OBOK DROGI
Monodram, wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny o Marszałku Józefie Piłsudskim (Teatr Lalki i aktora, Pl. Niepodległości 14)
godz. 19:00 – PRZYJACIELE PANI HANI
Koncert Joanny Trzepiecińskiej (Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, ul. Sadowa 12a)

10 listopada
godz. 14:00 – PIKNIK Z HARCERSKĄ PIOSENKĄ (Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1)
godz. 16:00 – ROZWÓJ SKAUTINGU NA ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ
Promocja książki Czesława Rybickiego (Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1)
godz. 18:00 – ŚPIEWAJMY DLA NIEPODLEGŁEJ – koncert
Wykonawcy: Łomżyńska Orkiestra Dęta, Waldemar Borusiewicz – dyrygent, Grażyna Nita – sopran, Paweł Krasulak – tenor (Aula II LO im. M. Konopnickiej, Pl. Kościuszki 3)

15 listopada
godz. 9:00 – POLSKA TO MY – XII Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej (III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK, ul. Senatorska 13)

za: lomza.pl

***

NIEPODLEGŁA DO HYMNU - 11.11.2018, GODZ. 12.0 

zobacz też: Augustów, Bielsk Podlaski , Choroszcz, Sokółka, Siemiatycze , Ciechanowiec

facebook