Dodana: 30 kwiecień 2018 09:46

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2018 09:46

Różne narodowości, różne kultury, różne religie – jedna Niepodległa!

Występy zespołów wokalno-tanecznych, warsztaty kulinarne, gry i zabawy integracyjne, a na koniec wspólny polonez - do świętowania 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zaprasza Zarząd Województwa Podlaskiego i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Trzygodzinny program festynu organizatorzy przygotowali wspólnie z przedstawicielami zamieszkałych w regionie mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Impreza odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Branickich, 3 maja. Początek o godz.15.00

Ilustracja do artykułu Wspólna Niepodległa (9).JPG

W poniedziałek, 23 kwietnia podczas konferencji prasowej został zaprezentowany program Festynu.

 

To będzie wyjątkowe świętowanie uchwalenia Konstytucji 3 maja. W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości chcemy jasno podkreślić, że niepodległa jest wspólna – mówił wicemarszałek Maciej Żywno spotkania z dziennikarzami - Często się mówi, że w Konstytucji 3 maja przejawiła się dusza naszego narodu. Pamiętajmy, że ta dusza była i jest wielonarodowa, różnorodna i przez to jeszcze piękniejsza.

Program spotkania organizatorzy przygotowali wspólnie z przedstawicielami zamieszkałych w regionie mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Na scenie zaprezentują się zespoły wokalno-taneczne reprezentujące kulturę białoruską, ukraińską, litewską, tatarską, żydowską i cygańską (tatarski Buńczuk, ukraińska Hiłoczka, białoruski As i Podlaski Wianek ze Stowarzyszenia AB-BA,  Rada Dance Art, zespół taneczno-wokalny z Puńska, Kapela Jankiela, czeczeński Lovzar i Kurpie Zielone).

 

- Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to radosne święto, przygotowaliśmy więc trzy godziny doskonałej zabawy. – zapewniał dyrektor WOAK-u Cezary Mielko – Rodzice,  dzieci i seniorzy znajdą coś dla siebie. Będzie bowiem muzyka, taniec, gry i zabawy i wreszcie degustacje przysmaków. To świetna oferta na majowe popołudnie.

 

Po występach zespoły zaproszą wszystkich uczestników do wspólnej tanecznej zabawy. Będą uczyć podstawowych kroków swoich najbardziej popularnych tańców narodowych. Jednocześnie będą trwały warsztaty kulinarne. Będzie można posmakować kawioru po żydowsku, litewskiego mrowiska, busłowych (bocianich) łap, czy tatarskich przysmaków. Dla całych rodzin animatorzy z WOAKu, oraz ELEOSu przygotują gry i zabawy integracyjne. Z Bielska Podlaskiego przyjadą instruktorki etno-designu, będzie można ozdobić torby pięknymi wzorami ludowymi. 
Wreszcie na koniec – wspólny – wielonarodowy polonez, który poprowadzą tancerze z zespołu Kurpie Zielone.

 

Skład komitetu organizacyjnego obchodów Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja „Wspólna Niepodległa” 

Maciej Żywno - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego

Cezary Mielko - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku

Andrzej Artemiuk - Związek Ukraińców Podlasia

Róża Chazbijewicz - Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne

Lucy Lisowska - Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska Izrael

Marek Masalski - Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej Eleos

Katarzyna Pawłowska - Stowarzyszenie AB-BA

Asta Pieczulis - Dom Kultury w Puńsku

Andrzej Romańczuk - Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Białymstoku

Stanisław Stankiewicz - Centralna Rada Romów

Jan Syczewski - Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

 

 

 

facebook