Obchody 96. rocznicy bitwy o Białystok
22 sierpnia przypada 96. rocznica największej bitwy w dziejach Białegostoku. Pamięć bohaterów uczcili przedstawiciele władz samorządowych i krajowych - m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Pod Pomnikiem-Krzyżem przy ul. Zwycięstwa, na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada oraz pod Pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Zwierzynieckim, zostaly złożone kwiaty. W południe została podniesiona flaga państwowa i przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się już w niedzielę 21 sierpnia – miasto przygotowało historyczną rekonstrukcję zwycięskiej walki żołnierzy kpt I Brygadą Piechoty Legionów z oddziałami bolszewickimi.
Bitwa Białostocka została stoczona 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej, pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16 Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR. Akcja militarna przeprowadzona w Białymstoku zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku.
Po bitwie zostało w mieście kilka śladów. Wciąż stoi (znacznie rozbudowany) pomnik przy ul. Zwycięstwa, ustawiony w latach 30. w miejscu jednego ze starć. Oprócz tego – od ponad 20 lat między Placem Uniwersyteckim a Rynkiem Siennym jest ulica nosząca imię wielkiego bohatera bitwy sprzed 96 lat. Józef Marjański, bo o nim mowa, był kapitanem 1 Pułku Piechoty Legionów. Po bohaterskiej walce zginął wówczas od kuli bolszewickiej. Poległych w tej bitwie chowano w różnych mogiłach, z czasem przeniesiono ich na cmentarz ofiar wojny 1920 r. przy ul. Zwierzynieckiej. Tam też spoczął Marjański, po kilku latach jednak jego szczątki przeniesiono do rodzinnego Radomia.
fot.: Wschodzący Białystok, Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia