Dodana: 21 grudzień 2018 10:51

Zmodyfikowana: 28 grudzień 2018 15:06

Białystok. Restauracja Regiment – perełka na Wygodzie

To miejsce, które przeszło wiele zmian i było świadkiem niejednej historii –tu mieściła się siedziba sztabu 64. Kazańskiego Pułku Piechoty, później willa dowódcy 42. Pułku Piechoty, była tu też biblioteka miejska, i przez wiele lat pierwsza szkoła tańca w Białymstoku – Rytm. Teraz w przepięknie odrestaurowanym zabytku przy ul. Traugutta 3 mieści się restauracja Regiment.

Ilustracja do artykułu Hotel Traugutta3 (1).jpg

Nieruchomość przy ul. R. Traugutta 3 w Białymstoku w 2012 roku zakupiła firma HASS.. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków województwa podlaskiego jako dobro kultury. W 2013 roku uzyskano pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zmianę sposobu użytkowania budynku z funkcji usługowej na hotelowo-restauracyjną. Prace budowalne rozpoczęły się w 2015 roku. Zabytkowa willa została odrestaurowana, dobudowano też część hotelową.
W 2018 r Hotel Traugutta3 i restauracja Regiment przyjęły pierwszych gości.

Hotel Traugutta3 to 4 gwiazdkowy hotel butikowy. Stanowi wyjątkowe połączenie bogatej historii miejsca z eleganckim, nowoczesnym stylem i nieformalną atmosferą. Hotel oferuje 23 pięknie zaprojektowane pokoje w siedmiu kategoriach. Uwagę zwraca tu niezwykła dbałość o detale. Każdy szczegół jest dopracowany, wnętrza zachwycają oryginalnością.

Część hotelowa jest dużo większa niż zabytkowa willa, ale to właśnie restauracja Regiment - i poprzez usytuowanie i poprzez kolor elewacji jest tym punktem, który najbardziej przykuwa wzrok. Zabytek został znakomicie wyeksponowany i stanowi wspaniałą ozdobę ulicy Traugutta.
Doceniają to też mieszkańcy osiedla Wygoda. Jak podkreśla dyrektor Hotelu Traugutta3 Anna Narel, inwestycja spotkała się z ogromną życzliwością okolicznych mieszkańców.
 - Mieliśmy obawy, jaka będzie reakcja na budowę obiektu, w którym będą przecież i wesela i bankiety, a okazało się, że ludzie cieszą się pięknem tego miejsca.

Istniejąca od 1996 r. Firma HASS ma doświadczenie w branży hotelarskiej – prowadzi Hotel Podlasie oraz Restaurację Lipcowy Ogród.

oprac.ak

***

Historia budynku przy ul. Traugutta 3

Siedziba Sztabu 64. Kazańskiego Pułku Piechoty

W latach 1884-1888 w Białymstoku zlokalizowane były koszary 64. Kazańskiego Pułku Piechoty (przy linii kolejowej za Dworcem Poleskim – dziś Dworzec Fabryczny).
Na terenie koszar zbudowano 61 obiektów murowanych i drewnianych wśród, których znajdowały się budynki z możliwością zakwaterowania ok. 600 żołnierzy, budynki zespołu sztabowo-oficerskiego, obiekty gospodarcze, stajnia, kwatery oficerów.
Sztab Pułku mieścił się właśnie tutaj w budynku przy ulicy Traugutta 3. Nazywany był Domem Strzelca.
To jeden z ostatnich zachowanych śladów po dawnych carskich koszarach wojskowych.
W 1994 roku decyzją Państwowej Służby Ochrony Zabytków Oddział Wojewódzki w Białymstoku budynek, ten wpisany został do rejestru zabytków województwa podlaskiego jako dobro kultury (zabytek nr A-211 z 15.03.1994).

Willa dowódcy 42. Pułku Piechoty

Następnie po odzyskaniu niepodległości, w lipcu 1919 roku carskie koszary 64. Kazańskiego Pułku Piechoty zostały przejęte przez 42. Pułk Piechoty. W roku 1921 władze zorganizowały uroczyste powitanie żołnierzy 42. Pułku Piechoty, nadając koszarom imię Romualda Traugutta. W skład koszar wchodził: plac pułkowy, stadion, bloki żołnierski, budynki sztabu, magazyny, składnice, pralnia, piekarnia, strzelnica, rusznikarnia, kasyna (oficerskie i podoficerskie), budynki mieszkalne, spółdzielnia, warsztat szewski i krawiecki, pomieszczenie orkiestry pułkowej. Wówczas prawdopodobnie właśnie w tym budynku znajdowała się willa dowódcy Pułku i kasyno podoficerskie. W lipcu 1944 roku koszary zostały wysadzone i spalone przez wycofujące się oddziały niemieckie. Willa jest jednym z nielicznie zachowanych budynków.

Biblioteka Miejska

W styczniu 1949 roku w tym miejscu została uruchomiona Filia nr 3 Biblioteki Miejskiej.
W początkowym okresie nie posiadała własnych księgozbiorów, a udostępniała zbiory wypożyczane z siedziby głównej. W roku 1976 zmieniła adres na ulicę Sienkiewicza.

Białostocki Ośrodek Tańca Rytm

Mieszkańcy miasta Białegostoku to miejsce kojarzą przede wszystkim z Białostockim Ośrodkiem Tańca Rytm. Placówka powstała w 1976 roku.
Była to pierwsza szkoła tańca w mieście. Założyciel Mikołaj Pożarski stworzył tu miejsce pełne pasji, był też pomysłodawcą Turnieju Tańca Towarzyskiego „Złote Pantofelki”.

Restauracja Regiment

Dziś to miejsce pełne smaków i walorów estetycznych. W 2018 roku Restauracja Regiment przyjęła pierwszych Gości. Willa znowu zaczęła tętnić życiem. Wypełniona została tym co piękne i ponadczasowe.

 

 

facebook