Dodana: 22 sierpień 2018 14:31

Zmodyfikowana: 22 sierpień 2018 14:32

98. rocznica Bitwy Białostockiej

MInęło 98 lat od wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. 22 sierpnia miała miejsce Bitwa o Białystok. Z tej okazji władze miasta przygotowały uroczystości, w których wzięli udział także przedstawiciele Marszałka Województwa Podlaskiego, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta. W miejscach pamięci, związanych z tymi wydarzeniami, zostały złożone kwiaty.

Ilustracja do artykułu 98. rocznica Bitwy Białostockiej (13).jpg

W środę (22 sierpnia) z okazji rocznicy Bitwy Białostockiej w wojnie polsko-bolszewickiej przedstawiciele Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego od godz. 11.00 składali kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy poległych w obronie Białegostoku przy ul. Zwycięstwa, pomnikiem żołnierzy polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada oraz pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja. W południe rocznica bitwy została upamiętniona złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. W miejscach tych zapłonęły znicze.

W ramach obchodów rocznicy Bitwy Białostockiej w Sanktuarium Milosierdzia Bożego przy placu bł. ks. Michała Sopoćki odbędzie sie w srodę o godz. 18.00 msza sw, a o godz. 20.00 sprzed ołtarza papieskiego przy Sanktuarium wyruszy procesja modlitewna do Krzyża-Pomnika. Uroczysty Apel Jasnogórski przy Krzyżu-Pomniku został zaplanowany na godz. 21.00

Bitwa stoczona 22 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami rosyjskiej 16 Armii oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii nazywana jest przez historyków „największą bitwą w dziejach Białegostoku”.

To historyczne wydarzenie, wzorem ubiegłych lat, stało się też okazją do zorganizowania inscenizacji epizodu z walk. Widowisko odbyło się 19 sierpnia na Placu NZS. Tego dnia Białystok oddał hołd dawnym mieszkańcom miasta pomordowanym przez bolszewików również podczas mszy i Apelu Jasnogórskiego

(at na podstawie www.bialystok.pl)

 

facebook