Dodana: 10 kwiecień 2020 11:46

Zmodyfikowana: 10 kwiecień 2020 11:46

80. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Osiemdziesiąt lat temu stalinowskie władze ZSRR dokonały zbrodni na polskiej elicie. To tragiczne wydarzenie wpisało się trwale na karty historii II wojny światowej oraz ludzkości. Dzisiaj kolejne pokolenia Polaków oddają hołd i pamięć polskim patriotom, którzy do końca swych dni zachowali wierność Ojczyźnie.

Ilustracja do artykułu pomnik katyński.jpg

Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna- NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród nich było około 14,5 tys. oficerów Wojska Polskiego i policjantów z obozu Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, oraz 7,5 tys. więźniów aresztowanych na obszarze wschodniej Polski okupowanej przez Związek Radziecki.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

Dzisiaj Katyń jest symbolem pamięci o ludziach, którzy dzięki swojej nieugiętej postawie nie wyzbyli się patriotyzmu i byli wierni Polsce do końca życia. Jest dążeniem do prawdy o okolicznościach zbrodni i przypominaniem o sprawcach.

Żyjącym pokoleniom Polaków oraz innym narodom Katyń pozostanie przestrogą, by zdarzenia, które miały miejsce osiemdziesiąt lat temu nigdy więcej się nie powtórzyły.

Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook