Dodana: 7 listopad 2018 11:10

Zmodyfikowana: 7 listopad 2018 11:10

11 Listopada w Muzeum Wojska w Białymstoku

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do działań, przypominających o postaciach i wydarzeniach z roku 1918. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza do udziału w przygotowanych przez siebie projektach. W programie m.in. wystawy i działania edukacyjne. 11 listopada br. (niedziela) wstęp do Muzeum jest bezpłatny, a na uczestników zajęć i zwiedzających czekać będą niewielkie upominki: biało-czerwone flagi i balony.

Ilustracja do artykułu Zajęcia edukacyjne w Muzeum (fot. M. Pawlukiewicz Muzeum Wojska w Białymstoku).JPG

Wystawa czasowa: „Pierwsze lata niepodległości”
Otwarcie: 11 listopada br. (niedziela), godz.14:00
Miejsce: Sala Wystaw Czasowych MWB, ul. Kilińskiego 7, Białystok
Autorzy: Piotr Białokozowicz, Mateusz Budzyński

„Pierwsze lata niepodległości” to tytuł najnowszej wystawy czasowej, przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Wydarzenia z 1918 roku stanowią punkt wyjścia do opowieści o pierwszych latach odradzającego się państwa. Ekspozycję można zobaczyć do końca stycznia 2019 roku.

Mateusz Budzyński (współautor wystawy): „Po trwającym ponad sto dwadzieścia lat okresie niewoli należało zintegrować ziemie trzech zaborów (Stefan Żeromski w „Przedwiośniu” nazwał to połączeniem Polski „z trzech połówek”), wypracować wspólny model funkcjonowania: administracji, dyplomacji, armii, pokonać trudności gospodarcze i odbudować kraj ze zniszczeń jakie przyniosła wojna światowa”

Autorzy ekspozycji dużo miejsca poświęcają walce o granice odradzającego się państwa m.in. powstaniom: śląskim, wielkopolskiemu i sejneńskiemu. Idee wielkich liderów walk o niepodległość i budowniczych państwowości (Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Jędrzeja Moraczewskiego) zestawiają z perspektywą zwykłych obywateli, dla których życie w wolnej Polsce było jednocześnie spełnieniem marzenia i wielką niewiadomą.

Na wystawie zaprezentowane zostały między innymi oryginalne elementy umundurowania i uzbrojenia, dokumenty, pieniądze, fotografie z lat 1914-1926. Istotnym elementem scenografii jest odtworzona transzeja z okresu wojny światowej oraz interaktywna mapa ilustrująca następujące zmiany granic.

Wystawa „Pierwsze lata niepodległości” przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1939, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

Wystawa: „Salon Malarzy”
Czas trwania: listopad 2018 r.
Miejsce: autobusy komunikacji miejskiej w Białymstoku
Autor: Marcin Koziński

"Salon Malarzy" to jedna z propozycji Muzeum Wojska w Białymstoku, przygotowanych w 100-lecie odzyskania niepodległości. Przez cały miesiąc, w autobusach komunikacji miejskiej w Białymstoku, można zobaczyć reprodukcje obrazów nawiązujących do tego wydarzenia. Pochodzące ze zbiorów instytucji dzieła prezentowane są w postaci wielkoformatowych wydruków, a towarzyszą im m.in. nota biograficzna autora, krótki opis oraz kod QR prowadzący do strony projektu. Prace przedstawione są również w postaci cyfrowej, na trzydziestu ekranach LCD umieszczonych w autobusach.

Marcin Koziński (autor wystawy): „Znaczną część dzieł zaprezentowanych białostockim podróżnym stanowią obrazy autorstwa Wojciecha Kossaka i jego syna Jerzego Obaj to główni przedstawiciele polskiego malarstwa batalistycznego. Ich dzieła warto cenić ze względów plastycznych, ale też historycznych i dokumentalnych. Prace malarzy cechuje bowiem znajomość realiów z zakresu kostiumologii, spraw wojskowych, sytuacji strategicznych i momentów walk. Trudno nie dostrzec ich roli w utrwalaniu tradycji, patriotyzmu i popularyzowaniu historii Polski.

Partnerem działania  „Salon Malarzy” jest KPKM w Białymstoku.

Spacer historyczny: "Wyzwolony Białystok - spacerkiem po białostockich ulicach"
Data: 11 listopada br. (niedziela), godz. 13:00-14:00
Czas trwania: ok. 60 minut
Autorzy: Urszula Dunaj-Kaplińska, Jacek Hryniewicki

Dokładnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości zapraszamy na spacer historyczny z muzealnymi przewodnikami. To doskonała okazja by na popularne miejsce związane z dziejami Polski i Białegostoku, spojrzeć zupełnie z innej strony. Miejscem zbiórki jest Muzeum Wojska w Białymstoku, a trasa wyprawy prowadzić będzie ulicami: Kilińskiego, Legionową, Liniarskiego, Marjańskiego, 11 listopada, Rondo Katyńskie, pomnik „Inki”.

Warsztaty edukacyjne: „O czym pisały gazety. Rodzinna niedziela”
Data: 11 listopada br. (niedziela), godz. 11:00-12:30
Czas trwania: około 90 minut
Animatorzy: Jacek Hryniewicki, Julita Leśniewska

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę Rodzinnej Niedzieli. W trakcie zajęć, przygotowanych specjalnie w nawiązaniu do setnej rocznicą odzyskania niepodległości, uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem wystawę stałą „Między dwiema wojnami”, a następnie własnoręcznie przygotują gazetę („Kuryer Muzealny”) datowaną na 11 listopada 1918 roku.

Informacje dodatkowe:
Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy osobiście w kasie Muzeum (ul. J. Kilińskiego 7, Białystok, wtorek – niedziela, godz. 9:30 – 17:00) i telefonicznie (85 741 64 49)

materiał od organizatorów

facebook