Dodana: 16 listopad 2018 10:09

Zmodyfikowana: 16 listopad 2018 10:09

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dyskusja o relacjach polsko-rosyjskich w I połowie XX wieku

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dyskusja o relacjach polsko-rosyjskich w I połowie XX wieku. Punkt widzenia profesorów - równolatków z Moskwy i Białegostoku - Białystok, aula Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, 23 listopada 2018 r., godz. 13.00.

Ilustracja do artykułu Budynek WH_S_.JPG

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Białymstoku oraz Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają na wyjątkową dyskusję o relacjach polsko-rosyjskich w I połowie XX w.  widzianych przez prof. Adama Czesława Dobrońskiego i prof. Giennadija Matwiejewa, dwóch równolatków - profesjonalnych historyków z Moskwy i Białegostoku, którzy urodzili się na początku listopada (1. i 2.) 1943 r. Dziadek prof. Dobrońskiego był żołnierzem z poboru w gwardii carewicza w Sankt Petersburgu, z kolei ojciec prof. Matwiejewa został wcielony do Armii Czerwonej maszerującej w 1920 r. na Warszawę.

Dyskusja składać się będzie z trzech bloków, odnoszących się do problemów geopolityki, dyktatu rządzących oraz o relacji międzyludzkich:

1.      Polacy i Rosjanie przed 1918 rokiem. Doświadczenia historyczne. Totalni wrogowie skazani na siebie?

2.      Odradzanie się Polski, niewypowiedziana wojna 1919-1921. Czy można było inaczej ułożyć sąsiedztwo na granicy ustalonej w Rydze?

3.      Od września 1939 do maja 1945 roku. Odwet Stalina? Tragiczne przeżycia Polaków oraz Rosjan. Zapis pamięci i jego skutki po dzień dzisiejszy.

W konkluzji dyskusji poruszona zostanie kwestia perspektyw wzajemnych stosunków polsko-rosyjskich: Co dalej, czy jesteśmy skazani na kolejne konfrontacje?

Dyskusję poprowadzą: dr Jan Jerzy Milewski (Prezes białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego) i prof. Jan Snopko (Dyrektor Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku). Pytania można będzie zadawać z Sali lub przesłać wcześniej na adres mailowy: snopko@uwb.edu.pl 

Zapraszamy serdecznie do wspólnej dyskusji w dniu  23  listopada br., w auli Wydziału Historyczno-Socjologcznego (Plac NZS 1), początek o godz. 13.00, wstęp wolny.

Dr hab. Giennadij Matwiejew  jest absolwentem i profesorem Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa, kierownikiem Katedry Historii Słowian Południowych i Zachodnich. W 1992 r. obronił pracę doktorską pt. „Trzecia droga?” Ideologia agraryzmu w Czechosłowacji i Polsce w okresie międzywojennym. Członek Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Spraw Trudnych. Autor m.in. rosyjskiej biografii marszałka Józefa Piłsudskiego (Moskwa 2008), współautor zbioru dokumentów Krasnoarmiejcy w polskom plenu w 1919–1922 g. Sbornik dokumentow i materiałow wydanego wspólnie w 2004 roku przez polską Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i Federalną Agencję ds. Archiwów Rosji, dotyczącego kwestii jeńców sowieckich w niewoli polskiej w latach 1919-1921. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-rosyjskiej współpracy naukowej.

facebook