Dodana: 15 grudzień 2018 10:01

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2018 10:01

XIX Białostockie Dni Zamenhofa

W piątek, 14 grudnia rozpoczęło sie wielkie święto miłośników języka esperanto - XIX Białostockie Dni Zamenhofa. W czasie ich trwania nie zabraknie wystaw, rozmów o literaturze, koncertów.

Ilustracja do artykułu Centrum im. Zamenhofa.jpg

Białostockie Dni Zamenhofa to doroczne wydarzenie organizowane w mieście urodzin twórcy esperanto. W tym roku odbywa się po raz dziewiętnasty. Białystok będzie gościł esperantystów, którzy przyjadą z Polski i ze świata, aby przedstawić swoje prelekcje. 

Białostockie Dni Zamenhofa to doroczne wydarzenie organizowane w mieście urodzin twórcy esperanto. W tym roku odbywa się po raz dziewiętnasty. Białystok będzie gościł esperantystów, którzy przyjadą z Polski i ze świata, aby przedstawić swoje prelekcje.

W piątek zostały otwarte wystawy „Obrazy żydowskiego Bukaresztu” oraz „Wydawnictwa esperanckie w Białymstoku – od czasów Jakuba Szapiro po dzień dzisiejszy”. Odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Warto uczyć się języka esperanto, ponieważ…”, a także spotkanie literackie z Ionelem Onetem i Tomaszem Chmielikiem. 

Równie ciekawie zapowiada się kolejny dzień uroczystości. Mieszkańcy Białegostoku w sobotę, 15 grudnia będą mogli uczestniczyć m.in. w bloku prelekcji, prezentacji przedszkolaków uczących się języka esperanto. O godz. 14.30 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w 159. rocznicę jego urodzin. Później będą koncerty muzyczne – m.in. dziecięcego zespołu Uku-Donaco Bialistoko, zespołu Frey-Lech Trio Lecha Mazurka oraz Jerzego i Dominiki Handzlik. Wieczorem – spotkanie przy urodzinowym torcie.

W niedzielę, 16 grudnia uczestnicy Dni Zamenhofa wybiorą się na wycieczkę do Grodna śladami Ludwika Zamenhofa.

To święto jest wspaniałą okazją do zaprezentowania naszym gościom Białegostoku jako miasta, w którym kultywowana jest pamięć o jego najbardziej znanych i szanowanych mieszkańcach. Miasta, gdzie historia spotyka się ze współczesnością – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów oraz był łatwy w nauczeniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność.

Szczegółowy program 19. Dni Ludwika Zamenhofa można znaleźć na stronie www.espero.bialystok.pl. Organizatorem jest Białostockie Towarzystwo Esperantystów, współorganizatorem – Białostocki Ośrodek Kultury (Centrum Ludwika Zamenhofa). Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

(na podst. www.bialystok.pl)

 

facebook