Dodana: 27 listopad 2018 08:55

Zmodyfikowana: 27 listopad 2018 08:55

Wystawa poświęcona Karolinie Kaczorowskiej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Białymstoku

„Prezydentowa Karolina Kaczorowska” – to tytuł wystawy, która w poniedziałek, 26 listopada została uroczyście otwarta w Gabinecie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie. Ekspozycję przygotowała Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia.

Ilustracja do artykułu 0x0 (5).jpg

Wystawa, otwarta w dniu urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ma na celu przybliżenie osoby prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej - harcerki, nauczycielki, społeczniczki zaangażowanej w sprawy Polski, ale też jako żony, matki, babci i prababci.

 

Na wystawie można obejrzeć wiele zdjęć dokumentujących losy Karoliny Kaczorowskiej, a także dokumentów (np. certyfikat nauczyciela z University of London Institute of Education, dowód tożsamości narodowej – National Registration Identity Card). Są też medale, odznaczenia i nagrody (wśród nich Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Honorowa Nagroda „Dziennika Polskiego” i Tytuł Człowieka Roku za zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej). Na wystawie nie zabrakło rzeczy osobistych Karoliny Kaczorowskiej, takich jak para skórzanych rękawiczek, szal, biżuteria czy walizka, z którą przebyła długą drogę z Afryki do Anglii. Otwarciu wystawy towarzyszyło wystąpienie prof. UwB Adama Czesława Dobrońskiego pt. „Karolina Kaczorowska – Pierwsza Dama polskiej emigracji” oraz wspomnienia byłej dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia – Haliny Brzezińskiej-Stec, dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 im. Ryszarda Kaczorowskiego – Leszka Kochanowskiego oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku – Bożeny Chodynieckiej.

 

Z okazji przypadającej 26 listopada, 99 rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, pod tablicą poświęconą jego pamięci zostały złożone kwiaty. Tablica znajduje się przy ul. Mazowieckiej, na budynku, gdzie przed wojną mieściła się szkoła, do której uczęszczał ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, tragicznie zmarły w katastrofie lotniczej rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Ryszard Kaczorowski mieszkał nieopodal tej szkoły, przy ulicy Żelaznej w domu, który już nie istnieje.

 

Otwartą dziś wystawę będzie można zwiedzać do końca marca 2019 roku. Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego znajduje się w budynku Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. K. Ciołkowskiego. Jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.00, a w soboty od 9.00 do 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

facebook