Dodana: 8 wrzesień 2017 14:16

Zmodyfikowana: 8 wrzesień 2017 14:26

XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

W ten sposób utrwalana jest pamięć o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w. Marsz jest żywym znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

- W tym roku marszowi towarzyszy hasło „Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”. Serdecznie dziękuję Wam, drodzy Sybiracy, za bohaterską postawę. To od was uczymy się patriotyzmu, pokory i przebaczania, a nade wszystko wierności Bogu i Ojczyźnie - mówił w czasie uroczystości marszałek Jerzy Leszczyński. - Najwyższy hołd oddajemy Sybirakom, którzy nigdy już w rodzinne strony nie wrócili. Serdecznie pozdrawiam Sybiraków, którzy przybyli do nas z najdalszych zakątków Polski, ale także Litwy, Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Estonii, Wielkie Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Australii. Szczególnie ciepło dziękuję za przybycie gościom, harcerzom i młodzieży szkolnej. Dziękuję za waszą postawę, za kultywowanie naszej narodowej tożsamości i tradycji.

Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru organizowany jest od 17 lat. W piątek 8 września uczestnicy spotkali się najpierw przy Pomniku Katyńskim o godz. 10.00 (ul. Podleśna). Później nastąpił przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2, gdzie odbędzie się msza św. a po niej nastąpi tradycyjne złożenie wienców i kwiatów pod pomnikiem pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka.

Przy Pomniku Katyńskim medal Pro Patria otrzymał Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. 

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal „Pro Memoria”. Odznaczenie to przyznawane jest „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

W spotkaniu bierze udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna i harcerze. 

Marszowi towarzyszą i inne wydarzenia: wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru pt. „Sybir – Niepodległość – Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej” prezentowana na Rynku Kościuszki w Białymstoku oraz wystawa „Polacy w Kazachstanie 1936-1956. Wspomnienia i pamiątki ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru”, którą można będzie zobaczyć w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Ponadto Muzeum Wojska przy ul. J. Kilińskiego 7 zaprasza na wystawę „Listy z czasów wojny”. W Białostockim Ośrodku Kultury 7 września o godz. 19.00 odbędzie się koncert Ireny Santor. Tego samego dnia o godz. 13.00 w auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB przy ul. Świerkowej wystąpi 77. Drużyna Harcerska im. Armii Krajowej z Krzęcina z koncertem pt. „Dęby Pamięci”.

 

facebook