Dodana: 20 maj 2018 08:59

Zmodyfikowana: 20 maj 2018 08:59

Lekkoatletyczny mityng w Białymstoku

Mityng Gwiazd, który odbędzie się dziś (20 maja) na białostockim Rynku Kościuszki, to debiutancka edycja plenerowego spotkania z czołówką lekkoatletów z Polski i ze świata. Na listę uczestników wciąż trafiają nowe nazwiska utytułowanych sportowców.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Najsilniejszymi zawodnikami, których będzie można spotkać na białostockim Rynku Kościuszki, będą kulomioci. Obok polskiego mocarza Michała Haratyka, wicemistrza Europy z Amsterdamu (2016), do rywalizacji przystąpią światowej klasy kulomioci. W Białymstoku nie zabraknie brązowego medalisty marcowych halowych mistrzostw świata Czecha Tomáša Stanka, legitymującego się znakomitym rekordem życiowym 22.01 m, czy piątego zawodnika igrzysk w Rio i rekordzisty Brazylii Darlana Romani. W nowej roli zobaczymy wicemistrza olimpijskiego w rzucie dyskiem – Piotra Małachowskiego. Konkurs kulomiotek będzie chciała wygrać najlepsza polska zawodniczka, piąta kulomiotka ostatnich halowych mistrzostw świata, Paulina Guba. W konkurencji pań wystartują też: białoruska mistrzyni świata U18 Alona Dubicka i medalistka mistrzostw Europy U23 Klaudia Kardasz.

Niezwykle ciekawie zapowiada się również konkurs skoku wzwyż. Dopingować będzie można m.in. halowego mistrza Europy z Belgradu Sylwestra Bednarka oraz mającego na koncie wynik 2.40 m i brąz halowych mistrzostw świata Ukraińca Andrija Procenko. W tej konkurencji zobaczymy również Białorusina Pawła Sieliwierstau (brązowego medalistę ubiegłorocznych mistrzostw) i młodych sportowców: Maksima Niedasiekau i Norberta Kobielskiego.

Największą gwiazdą konkursu skoku o tyczce będzie Piotr Lisek. Rekordzista Polski (6.00 m) od kilku lat nie schodzi z podium wielkich światowych imprez. Jego waleczność oraz sportowe ambicje są gwarancją świetnego widowiska.

 Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki to impreza lekkoatletyczna, która w widowiskowej i dostępnej dla wszystkich formule zaprezentuje „królową sportu” na bardzo wysokim poziomie – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – To okazja do obejrzenia gwiazd międzynarodowej lekkoatletyki na żywo, kibicowania im, a także zdobycia ich autografów. To także impreza dla całych rodzin, serdecznie zapraszam naszych mieszkańców.

Główne zmagania sportowe poprzedzi zabawa dla dzieci i ich rodziców. Tu będzie można spotkać m.in. Tomasza Majewskiego – dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą oraz dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego w rzucie dyskiem Piotra Małachowskiego.

Wybór Białegostoku na organizację tej imprezy nie był przypadkowy. To ważne miasto na sportowej mapie Polski. To właśnie tu trenują lekkoatleci światowego formatu, jak Kamila Lićwinko, Wojciech Nowicki. W Białymstoku zorganizowano 93. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Zawody, które okazały się dużym sukcesem nie tylko sportowym, ale również promocyjnym, odbyły się w lipcu 2017 roku na stadionie w Zwierzyńcu. I właśnie ta impreza stała się inspiracją do organizacji tegorocznego Mityngu. Wydarzenie ma być transmitowane w TVP Sport.

Program Mityngu Gwiazd:

20.05.2018 r., Rynek Kościuszki:

  • godz. 11.00-12.00 zabawa z lekkoatletyką, zajęcia dla dzieci i rodziców
  • godz. 12.00-13.00 rozgrzewka gwiazd przed zmaganiami
  • godz. 13.00-15.30 Mityng

za: UM Białystok

 

facebook