Dodana: 18 wrzesień 2015 14:10

Zmodyfikowana: 18 wrzesień 2015 19:04

Białystok. Prezydent pisze list do przyszłych parlamentarzystów

Prawdopodobnie jeszcze 18 września z kancelarii urzędu Miasta w Białymstoku do wszystkich komitetów wyborczych w Białymstoku trafi list prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Zawiera on dziesięć pytań dotyczących spraw ważnych dla miasta i prośbę o odpowiedź w jaki sposób ewentualni parlamentarzyści zamierzają przyczynić się do ich realizacji.

Ilustracja do artykułu envelope-158279__180.png

- Wybory to dobry czas, żeby komitety wyborcze złożyły deklaracje co do ich wpływu na rozwój Białegostoku – mówił Tadeusz Truskolaski.
I jak podkreśla odpowiedzi będą traktowane jako deklaracje, a z tych prezydent zamierza przyszłych parlamentarzystów rozliczać.

- Złożone na piśmie obietnice będziemy monitorować, poddawać analizie. Będziemy prezentować, co dobrego i który komitet zrobił – deklarował Prezydent Białegostoku.

Pytanie dotyczą przede wszystkim możliwości finasowania zadań realizowanych przez miasto z budżetu centralnego.

-Rząd zleca zadania własne, ale już wystarczające środki za tym nie idą, samorząd odpowiadając za te zadanie, chcąc je spełnić jak najlepiej do niego dopłaca, a tak być nie powinno. Zadania centralne powinny być finansowane  w 100 %  centralnie, my powinniśmy odpowiadać tylko organizacyjnie – mówił prezydent Truskolaski.   

List skierowany do przyszłych parlamentarzystów, jak podkreśla Tadeusz Truskolaski ma być też wskazówką , w jakich obszarach należy pracować, aby ulżyć samorządom

Prezydent Truskolaski pytany o realizację swoich obietnic podkreślał
- Jeśli ktoś czytał mój program wyborczy z 2006 r., to powinien wiedzieć, że konsekwentnie go realizuję .

Oto dziesięć pytań Prezydenta Białegostoku do Komitetów Wyborczych:

​1.  Które odcinki dróg krajowych, w tym dróg ekspresowych i obwodnic, związanych z Białymstokiem, zostaną wpisane do budżetu centralnego z Państwa poparciem, w trakcie następnej kadencji parlamentu? Które z nich zostaną w trakcie tej kadencji zakończone?

​2. Czy zamierzają Państwo wspierać ze środków centralnych budowę dróg lokalnych? Jeśli tak, to jaką kwotę w skali jednego roku zagwarantują Państwo województwu podlaskiemu?

​3. Czy widzą Państwo konieczność realizacji w tej perspektywie finansowej UE odcinka RailBaltica między Białymstokiem a granicą z Litwą? Czy rozpoczną Państwo jego realizację w trakcie następnej kadencji parlamentu?

​4. Czy zagwarantują Państwo mieszkańcom Białegostoku szybkie połączenie Intercity z Warszawą? Z jaką częstotliwością?

5. Czy widzą Państwo możliwość dofinansowania budowy pasa startowego na lotnisku Krywlany ze środków centralnych? Czy pozyskają Państwo środki dla tej inwestycji?

6. Czy gwarantują Państwo dofinansowanie ze środków centralnych budowy hali sportowo-widowiskowej w Białymstoku? Jeśli tak, to na jakim procentowo poziomie?

7. Czy zapewnią Państwo wsparcie finansowe ze środków centralnych budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru? Jeśli tak, to w jakiej kwocie?

8. Czy obecny poziom subwencji oświatowej uznają Państwo za wystarczający? Jeśli nie, jaki wzrost tej subwencji gwarantują Państwo?

9. Samorządy, realizując zadania rządowe, często są zmuszone do ich dofinansowywania. Czy gwarantują Państwo finansowanie tych zadań w całości ze środków rządowych?

10. Czy Państwa zdaniem działania rządu mają istotne znaczenie dla tworzenia lepszych warunków do powstawania nowych miejsc pracy w Polsce Wschodniej? Jeśli tak, to jakie wsparcie, poza już zarezerwowanymi środkami UE, Państwo gwarantują?

Pełna treść listu na www.bialystok.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook