Dodana: 3 sierpień 2017 14:01

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2017 14:01

97. rocznica Bitwy Białostockiej. 20 sierpnia na ulicach miasta zobaczymy rekonstrukcję walk z czasów wojny polsko-bolszewickiej

Pokaz odbędzie się 20 sierpnia o godz. 13.00 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. Weźmie w nim udział ok. 120 rekonstruktorów z całej Polski oraz Obwodu Kaliningradzkiego i Białorusi. Rekonstrukcja obejmie 100 jednostek broni, wozy bojowe (2 czołgi Renault FT 17 i sowiecki samochód pancerny tzw. Puciłowski Austin) i 10 koni. Organizatorami wydarzenia są Miasto Białystok i Muzeum Wojska. Koszt realizacji widowiska to 80 tys. zł.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Inscenizacja zostanie wzbogacona o scenografię i efekty pirotechniczne. W pobliżu miejsca pokazu zostaną ustawione trzy telebimy, na których przed godz. 13 zostaną wyświetlone archiwalne zdjęcia opatrzone komentarzami, dotyczące wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920.

 

Zapraszam mieszkańców Białegostoku na inscenizację, która w atrakcyjny sposób przybliża ważne dla naszej historii wydarzenie. Dzięki rekonstrukcji wielu białostoczan zainteresuje się historią miasta i zapamięta datę największej w dziejach bitwy na terenie Białegostoku: 22 sierpnia 1920 roku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

 

Widowisko potrwa ok. 45 minut. Potem rekonstruktorzy i pojazdy biorące w niej udział, udadzą się pod Muzeum Wojska. Tam będzie można obejrzeć z bliska czołgi i pancerne auto oraz porozmawiać z uczestnikami inscenizacji. Będzie też możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnych. Chętni poczęstują się wojskową grochówką.

Po raz pierwszy rekonstrukcja Bitwy Białostockiej miała miejsce w ubiegłym roku. Wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta.

***

Bitwa białostocka została stoczona 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16 Armią RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR.
Przeprowadzona na terenie miasta Białystok zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich.

 

 

 

 

źródło:UM Białystok

oprac.ak

facebook