Dodana: 17 kwiecień 2016 09:52

Zmodyfikowana: 17 kwiecień 2016 09:52

Festyn i wystawa - 120 lat komunikacji miejskiej w Białymstoku

Kiedy na ulicach Białegostoku pojawił się pierwszy publiczny środek transportu? Czy był to autobus? Jak kształtowała się komunikacja miejska przez kolejne lata aż do dziś? Tę bogatą historię można będzie poznać w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia, Festyn pod hasłem „120 lat komunikacji miejskiej w Białymstoku” odbędzie się przed Archiwum Państwowym.

Ilustracja do artykułu 120lat.jpg

Rok 1893. Ówczesne władze Białegostoku zawarły z Belgijskim Towarzystwem Akcyjnym kontrakt na budowę tramwaju konnego. Po dwóch latach od tego momentu takie tramwaje zaczęły kursować na trzech liniach. Przejazd kosztował 5 kopiejek w klasie pierwszej i 3 kopiejki w klasie drugiej. Takie były początki komunikacji miejskiej w Białymstoku.

Dziś białostocki tabor należy do najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych w Polsce. Po naszych ulicach jeżdżą już autobusy hybrydowe, a autobusy o napędzie elektrycznym są właśnie testowane – mówi zastępca prezydenta Robert Jóźwiak. – Mamy też pierwsze w Polsce autobusy Euro VI – solaris i mercedes.

Codziennie wozi nas 590 kierowców, którzy przewożą ponad 100 mln pasażerów rocznie, a w 2007 roku za kierownicą miejskiego autobusu – po raz pierwszy w historii Białegostoku – zasiadła kobieta. Dzisiaj jest ich ponad trzydzieści.

Tę fascynującą historię białostockiej komunikacji można będzie poznać w niedzielę, podczas festynu na Rynku Kościuszki. Wydarzenie będzie trwało w godzinach 10.00–14.00. W tym czasie, o godz. 12.00, nastąpi otwarcie wystawy plenerowej dotyczącej historii białostockiej komunikacji (przed budynkiem Archiwum Państwowego).

Można będzie także obejrzeć wystawę taboru – od słynnego „ogórka” i jelcza po najnowocześniejsze solarisy i mercedesy, a także służbowe uniformy dawnych kierowców. Będą okolicznościowe wydawnictwa – przede wszystkim specjalnie przygotowana pamiątkowa mapa komunikacji miejskiej z historycznymi komentarzami i zdjęciami. Na miejscu można będzie też otrzymać świeżo wydrukowany rozkłady jazdy. Nie zabraknie słodkości, baloników i książeczek dla dzieci.

Swoje stanowisko wystawi także spółka Lech („Nasz Białystok jest EKO”).

Za: www.bialystok.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook