Dodana: 9 marzec 2016 14:43

Zmodyfikowana: 9 marzec 2016 18:11

Spotkanie dotyczące współpracy pomiędzy województwem podlaskim a Białorusią

Rozwój transgranicznej współpracy gospodarczej, wspieranie kontaktów społecznych i kulturalnych, promocja Polski na Białorusi i współpraca samorządów - to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spotkania władz województwa podlaskiego z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Markiem Ziółkowskim oraz Zastępcą Dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ Małgorzatą Twardowską. Spotkanie odbyło się 8 marca br. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Ilustracja do artykułu IMG_1554.JPG

Na zaproszenie Wojewody Podlaskiego przybyli  Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, przedstawiciele samorządów, środowiska gospodarczego oraz służb mundurowych. 

Spotkanie dotyczyło dotychczasowej współpracy Województwa Podlaskiego z Białorusią, perspektyw jej dalszego rozwoju, a także trudności z jakimi borykają się poszczególne podmioty przy kontaktach ze wschodnim sąsiadem.


Rozmawiano o  rozwoju  transgranicznej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej, wspieraniu dwustronnych kontaktów społecznych i kulturalnych, promocji Polski na Białorusi, współpracy samorządów, rozwoju infrastruktury granicznej i sieci transportowej.

Marszałek Jerzy Leszczyński przedłożył szczegółowe informacje dotyczące współpracy województwa podlaskiego z partnerami białoruskimi.


- Mając na uwadze, iż jako region znajdujemy się na wschodniej zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, chcemy rozwijać się w oparciu o naturalne więzi gospodarcze i społeczne łączące nas z przygranicznymi regionami i państwami. Pragniemy tym samym otwierać się na nasze naturalne sąsiedztwo na Wschodzie i budować dobre relacje z krajami i wspólnotami, które dostrzegają podobne korzyści ze współpracy – podkreślał Jerzy Leczyński.

 

Marszałek wskazał także na istotę  rozbudowy przejść granicznych.

Pomimo wielu przeprowadzonych inwestycji infrastruktura drogowa, łącząca terytorium Polski z Białorusią, jest niedostosowana do panującego na niej ruchu. Wzrastająca wymiana gospodarcza pomiędzy Polska/UE a Białorusią, Rosją i krajami Dalekiego Wschodu, a także rozwijające się kontakty polsko-białoruskie powodują konieczność rozbudowy istniejących przejść granicznych oraz otwarcie nowych.

Usprawni to przekraczanie granicy i będzie dodatkowym impulsem rozwoju gospodarczego i społecznego. Jest to zadanie priorytetowe nie tylko dla województwa podlaskiego.

 

W przyszłości planowany jest rozwój infrastruktury krajowej i regionalnej w województwie, obejmującej kolej, drogi, przejścia graniczne oraz terminale intermodalne i centra logistyczne.Te działania mają przyblizyć  nam możliwości korzystania z rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku.

 

Współpraca województwa podlaskiego prowadzona jest nie tylko w ramach porozumienia z Obwodem Grodzieńskim z 2002 roku, ale również w ramach Polsko-Białoruskiej Podkomisji ds. współpracy międzyregionalnej.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook