Dodana: 7 marzec 2019 15:51

Zmodyfikowana: 8 marzec 2019 09:43

Podlaski Dzień Kobiet z muzyką i różą w tle

Niemal 350 kobiet-sołtysek z województwa podlaskiego wzięło udział w wydarzeniu przygotowanym przez zarząd województwa - Podlaskim Dniu Kobiet pełniących funkcję sołtysa - które odbyło się w czwartek (7 marca br.) w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu soltyski-dzienkobiet-dramatyczny.jpg

Do nich były skierowane słowa wicemarszałka Stanisława Derehajły otwierające czwartkowe spotkanie:

– Bardzo mi miło, że odpowiedziałyście na nasze zaproszenie i przybyłyście tak licznie. Tym spotkaniem chcieliśmy podziękować za waszą troskę i o rodzinę,  i wasze wsie, i społeczności – mówił wicemarszałek Derehajło, który wcielił się w rolę konferansjera.

Z kolei  marszałek Artur Kosicki złożył paniom życzenia w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet oraz Dniem Sołtysa i przyznał: – Nie jest to funkcja [sołtysa – dop. red.] łatwa, bo bardzo często trzeba łączyć sprawy osobiste i służbowe. Sołtysów wybierają przyjaciele, sąsiedzi, mieszkańcy tych najmniejszych ojczyzn, co jeszcze bardziej zobowiązuje do pełnienia tej funkcji należycie -  mówił marszałek Kosicki.

Wyróżnione inicjatorki

Z rąk obu marszałków:  Artura Kosickiego i Stanisława Derehajły wyróżnienia i upominki odebrało 21 sołtysek, które były inicjatorkami projektów finansowanych z pierwszej edycji Programu Odnowy Województwa Podlaskiego – 2018. Blisko 650 tys. zł. trafiło do 68 podlaskich gmin. W 21 przypadkach za realizacją przedsięwzięć stały kobiety pełniące funkcję sołtysa.

Jedną z nich jest Mariola Małgorzata Borowa, sołtyska wsi Henrykowo w gminie Supraśl. Dzięki uzyskanej dotacji doposażona została filia gminnej biblioteki w Sobolewie.

– Wymieniliśmy podłogi, kupiliśmy nowe regały, zamontowaliśmy dodatkowy kaloryfer i oświetlenie zewnętrzne. Kupiliśmy też książki – wyliczała. – Nie ma co porównywać komfortu korzystania i pracy w bibliotece „przed i po”. Najważniejsze jednak, że przychodzi coraz więcej osób wypożyczających książki. 

Obecnie trwa nabór wniosków na drugą edycję programu. Można je składać jeszcze do 22 marca br. 

„Masz po co żyć”

To hasło z kampanii realizowanej przez Białostockie Centrum Onkologii a dotyczącej profilaktyki raka piersi. Prelekcję o takim tematyce wygłosiły podczas spotkania w Teatrze Dramatycznym przedstawicielki centrum. W Polsce odnotowuje się 18 tys. zachorowań na raka piersi rocznie, co oznacza, że choroba dotyka jedną na dziesięć kobiet.

Prelegentki przekonywały, że kobiety osobiście  w zaciszu swego domu mogą zadbać o swoje zdrowie -  przeprowadzając samobadanie. Namawiały też panie w przedziale wiekowym 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach projektu realizowanego przez BCO.

„Przez twe oczy zielone”

Kulminacyjnym punktem programu był występ Zenona Martyniuka, którego zapowiedział śpiewająco folklorystyczny zespół z Bociek – „Klekociaki”. Publiczność wspólnie z „Klekociakiami” odśpiewała przebój „Oczy zielone” – tym samym zapraszając Ambasadora Województwa Podlaskiego - Zenona Martyniuka na scenę.

Panie w wyjątkowy sposób pożegnali marszałkowie Artur Kosicki i Stanisław Derehajło wręczając każdej z nich symboliczną różę. 

ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook