Dodana: 14 październik 2018 15:28

Zmodyfikowana: 14 październik 2018 20:12

Kościół św. Rocha mianowany Bazyliką Mniejszą

Decyzją Ojca św. Franciszka białostocki kościół pw. św. Rocha został mianowany Bazylika Mniejszą. Oficjalne ogłoszenie godności nastąpiło 14 października podczas uroczystej mszy św. Nabożeństwu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce Abp. Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił Metropolita Białostocki ks. Abp. Tadeusz Wojda. To jest druga w Białymstoku i trzecia w regionie świątynia wyniesiona do godności Bazyliki Mniejszej - zaszczytne tytuły w naszej archidiecezji noszą już Katedra Białostocka i Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku.

Ilustracja do artykułu bazylika mniejsza sw. rocha 11.jpg

W nabożeństwie, podczas którego oficjalnie ogłoszono uhonorowanie kościoła św. Rocha przez papieża Franciszka, wzięły udział rzesze wiernych, a także podlascy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i samorządu wojewódzkiego - m.in. prezydent Tadeusz Truskolaski, radny wojewódzki Bogusław Dębski i poseł na Sejm RP Krzysztof Jurgiel. 

 

Bazylika mniejsza to honorowy tytuł   nadawany przez papieża na wniosek biskupa danego miejsca. Otrzymują go kościoły wyróżniające się zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską, a także muszą być to miejsca otrzymywania szczególnych łask za przyczyną patrona lub patronki świątyni.

Bazylika mniejsza musi spełniać następujące warunki: kościół otwarty przez cały dzień, miejsce otrzymywania szczególnych łask za przyczyną patrona lub patronki kościoła (m.in. uzdrowienia, łaski, nawrócenia itp.), wartość zabytkowa, miejsce szczególnego kultu i pielgrzymowania,walory duszpasterskie (wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, całodzienna spowiedź, duża częstotliwość odprawianych Mszy Świętych i nabożeństw), stali przewodnicy oprowadzający po danym kościele.

 

Przywilejem bazylik jest uzyskanie odpustu zupełnego w czasie ich nawiedzenia w następujące dni: uroczystość Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), święto tytułu, święto „Porcjunkuli” (2 sierpnia) i jeden raz w ciągu roku w dniu określonym według uznania, pod zwykłymi warunkami: odbycia spowiedzi sakramentalnej, przyjęcia komunii świętej, odmówienia modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Papieża.


Po raz pierwszy tytuł ten nadał papież Pius VI w 1783 kościołowi św. Mikołaja w Tolentino. 

oprac.ak
fot Wojciech Oksztol

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook