Dodana: 28 kwiecień 2018 11:57

Zmodyfikowana: 28 kwiecień 2018 11:57

Województwo podlaskie na III Międzynarodowym Forum Kontaktów Biznesowych BRZEŚĆ 2018 na Białorusi

III Międzynarodowe Forum Gospodarcze Brześć 2018 odbywało się w dniach 26-27 kwietnia 2018. Pierwszy dzień to oprócz oficjalnych rozmów i spotkań także dynamiczna promocja firm z różnych branż gospodarki: produkcji żywności i napojów, materiałów budowlanych, towarów przemysłu lekkiego i chemicznego, przemysłu maszynowego, rolnictwa, transportu i turystyki.

Ilustracja do artykułu glowne Podpisanie porozumienia miedzy regionami w Brzesciu (6).JPG

 

Podczas III Międzynarodowego Forum Kontaktów Biznesowych BRZEŚĆ 2018 na Białorusi województwo podlaskie miało okazję zaprezentowania oferty inwestycyjnej, gospodarczej i turystycznej. Promocja naszego regionu wpisywała się w charakter wizyty oficjalnej władz samorządowych województwa podlaskiego, której przewodniczył marszałek Jerzy Leszczyński. Najistotniejszym celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy międzyregionalnej między Województwem Podlaskim, a Komitetem Wykonawczym Obwodu Brzeskiego.

Była to także okazja do wymiany kontaktów biznesowych i wyszukiwania potencjalnych partnerów gospodarczych, a nierzadko także do mniej branżowych rozmów z mieszkańcami Brześcia dobrze wspominającymi swoje związki z Polską lub wizyty w naszym kraju.

Drugi dzień forum to czas spotkań biznesowych B2B, których założeniem było przedstawienie potencjału gospodarczego oraz warunków inwestycyjnych regionu brzeskiego. Białoruscy przedsiębiorcy rozmawiali z potencjalnymi partnerami gospodarczymi głównie z Polski i Ukrainy, ale nie brakowało przedstawicieli biznesu z Rosji, Kazachstanu, Gruzji, Turcji, Portugalii, Finlandii, a nawet Nigerii, Syrii czy USA.

Od kilku lat możemy zaobserwować proces aktywizacji kontaktów gospodarczych z partnerami z Białorusi. Sprzyja temu dobry klimat tworzony przez władze samorządu województwa podlaskiego m.in. poprzez organizowanie misji handlowych, spotkań informacyjnych, wsparcia dla działań Wolnej Strefy Ekonomicznej „Grodnoinwest”. Dobrą okazją są ku temu kolejne edycje Wschodniego Kongresu Gospodarczego. W trakcie ubiegłorocznego spotkania Administracja Wolnej Strefy Ekonomicznej „Grodnoinwest” z Republiki Białoruskiej zawiązała pierwsze trwałe porozumienie o współpracy gospodarczej ze Wschodnim Klastrem Budowlanym, a jeden z paneli dyskusyjnych poświęcono w całości zagadnieniu spotkań gospodarczych Polska-Białoruś. Podczas wcześniejszej, III edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego w 2016 r. goście z Białorusi (lekarze ze szpitali z Grodna i Mińska) uczestniczyli w panelu dotyczącym ochrony zdrowia. W sytuacji stałego rozwoju kontaktów partnerskich pomiędzy województwem podlaskim i regionami Białorusi, który stał się już stałym elementem kongresów gospodarczych, także tegoroczna edycja w dużym zakresie ukierunkowana będzie na efektywne podtrzymywanie tego kierunku.

 

facebook