Dodana: 16 październik 2018 13:38

Zmodyfikowana: 16 październik 2018 13:38

Adamed z nagrodą PAIH za ekspansję zagraniczną

Adamed otrzymał nagrodę Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji (PAIH) w kategorii Ekspansja zagraniczna. Doceniono konsekwentne wzmacnianie przez Adamed pozycji na rynkach zagranicznych oraz obecność produktów na 6 kontynentach, a w szczególności inwestycję firmy w Wietnamie.

Ilustracja do artykułu Statuetka_Adamed_m.jpg

Nagroda została wręczona 15 października br. podczas Gali otwarcia PAIH EXPO, Pierwszego Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, której gościem specjalnym był Premier Mateusz Morawiecki. W uroczystości zorganizowanej w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, udział wzięli przedstawiciele polskiego biznesu, administracji oraz samorządów – osoby mające wkład w rozwój gospodarczy Polski.

Nagrodę z rąk Prezesa PAIH Tomasza Pisuli odebrała Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia.

Nowy model internacjonalizacji polskiego biznesu, m.in. poprzez Zagraniczne Biura Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, stanowi jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak podkreślił Tomasz Pisula, Prezes PAIH, po raz pierwszy od dekady Polska awansowała do grona 25 najbardziej rozwiniętych rynków świata, plasując się obok takich gospodarek jak USA, Japonia czy Niemcy. Rok 2018 ma dla nas wyjątkowe znaczenie. W 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości planujemy zakończyć przebudowę systemu wsparcia ekspansji zagranicznej polskich eksporterów i inwestorów – przekonywał podczas gali prezes PAIH Tomasz Pisula.

Ekspansja zagraniczna 
Obecnie udział eksportu w przychodach netto Adamedu stanowi 25%, a plany rozwoju zakładają, że do 2022 roku będzie to 45%. Co istotne, Adamed jest eksporterem netto, tworzy wartość dodaną do polskiej wymiany handlowej. Dynamiczny wzrost eksportu to skutek atrakcyjnego portfela produktów z wartością dodaną (m.in. cardio-combo), które kupowane są przez wiodące firmy farmaceutyczne na świecie. Adamed konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję za granicą – dziś ma 8 przedstawicielstw zagranicznych – w Hiszpanii, Rosji, Czechach, Słowacji, Wietnamie, Kazachstanie, Uzbekistanie oraz na Ukrainie. W nadchodzącym roku firma planuje otworzyć dwa kolejne – we Włoszech oraz w Niemczech.  W listopadzie 2017 roku Adamed nabył 70% udziałów najbardziej dynamicznie rozwijającej się firmy farmaceutycznej w Wietnamie. W ramach tej inwestycji nastąpi zarówno transfer wiedzy i doświadczenia w zakresie europejskich wymagań jakościowych dla produkcji farmaceutycznej (wprowadzenie EU-GMP), jak również zwiększenie eksportu produkowanych w Polsce leków na rynek wietnamski oraz inne rynki azjatyckie. Transakcja stanowi największą dotychczas polską inwestycję bezpośrednią w Wietnamie. Umowa została podpisana w Hanoi w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Wietnamu Trần Đại Quang. Inwestycja w Wietnamie jest platformą do rozwoju firmy na rynkach Azji Południowo-Wschodniej. 

facebook