Cisza wyborcza od soboty
W piątek o północy zakończy się kampania przed wyborami samorządowymi i rozpocznie się cisza wyborcza. Potrwa ona do niedzieli do godz. 20. kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze.
Cisza wyborcza obowiązuje zarówno kandydatów startujących w wyborach, wystawiające ich komitety, jak i media. W czasie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, ani publikować sondaży. Wszystkie plakaty wyborcze, billboardy, transparenty wywieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej mogą pozostać i ich obecność nie jest naruszeniem ciszy wyborczej. Nie można tylko wywieszać nowych.
W tym roku cisza wyborcza przypada 11 listopada w dniu święta państwowego. Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki powiedział PAP, że uroczystości związane z Dniem Niepodległości nie mogą być one wykorzystywane dla agitacji wyborczej. "W swoich przemówieniach politycy, przedstawiciele władzy nie mogą nawiązywać do wyborów, które mają się odbyć nazajutrz" - podkreślił sekretarz PKW.
Zgodnie z ordynacją wyborczą, ten kto podczas ciszy wyborczej organizuje pochody lub manifestacje, wygłasza przemówienia, rozdaje ulotki lub w jakikolwiek inny sposób prowadzi agitację wyborczą na rzecz kandydatów na radnych, jak i wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, podlega karze grzywny.
Natomiast za publikowanie w tym czasie wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów oraz za ogłaszanie wyników sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania grozi kara grzywny od 500 tys. do 1 mln zł. Sprawami naruszenia ciszy wyborczej zajmują się sądy grodzkie. Jeśli ktoś zauważy, że cisza wyborcza została naruszona powinien zawiadomić policję.
Kampania wyborcza rozpocznie się ponownie w tych miejscach, gdzie w niedzielę nie zostanie wybrany wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Kampania zakończy się tam w piątek 24 listopada o północy, a 26 listopada odbędzie się druga tura wyborów bezpośrednich. (PAP)