Dodana: 25 maj 2019 14:20

Zmodyfikowana: 27 maj 2019 14:14

Zdrowie w prezencie od córki, czyli akcja "Zabierz Mamę na badania" w Białostockim Centrum Onkologii

Zdrowie to najpiękniejszy prezent, którego - wydawałoby się - nie można podarować. Nic bardziej mylnego. Białostockie Centrum Onkologii udowodniło to, organizując w sobotę (25.05) akcję profilaktyczną ph. "Zabierz Mamę na badania". W tym wyjątkowym dniu personelowi i pacjentkom BCO towarzyszyli m.in. przedstawiciele zarządu województwa - członkini Wiesława Burnos oraz marszałek Artur Kosicki.

Uczestnicy konferencji prasowej - zdjęcie grupowe.
  • Akcja "Zabierz Mamę na badania" zachęcała córki, aby przebadały się pod względem profilaktyki raka piersi i zabrały swoje mamy na mammografię. 
  • W ubiegłym roku w BCO wykonano prawie 5 tys. badań USG piersi oraz ponad 7 tys. badań mammograficznych.
  • Białostockie Centrum Onkologii jest jednostką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.


Marszałek Artur Kosicki podczas konferencji prasowej po raz kolejny już podkreślał, jak ogromną wagę ma profilaktyka. - Bardzo zachęcam wszystkie Panie, aby korzystały z badań profilaktycznych. Jest to niezmiernie ważne - lepiej zapobiegać niż leczyć. Propagujemy tę ideę. Raz jeszcze zapraszam Panie do Białostockiego Centrum Onkologii, a korzystając z okazji wszystkim mamom składam najlepsze życzenia z okazji ich święta. -  mówił marszałek Kosicki.

Zdrowe matki na... Dzień Matki

Dzień Matki stworzył świetną okazję do tego, by po raz kolejny głośno mówić o profilaktyce raka piersi. Te badania to inwestycja w życie i zdrowie, w bezpieczeństwo  rodzin. Akcentowała to dyrektor placówki, Magdalena Borkowska - W przededniu Dnia Mamy zachęcam do brania udziału w naszych akcjach profilaktycznych. Jeżeli dbamy o swoje zdrowie, to tak naprawdę dbamy o zdrowie naszych dzieci. Zapraszam serdecznie do Białostockiego Centrum Onkologii, ponieważ to jest miejsce, które uczy, jak zdrowo żyć. - mówiła podczas briefingu.

Nowotwór piersi dotyka coraz młodszych kobiet, stąd pomysł BCO na wspólną akcję matek i córek. W sobotę właśnie 30 takich par wykonało profilaktyczne badania - mamy w wieku 50-69 lat mammografię, zaś córki w wieku 20-49 lat USG piersi. Inicjatywa BCO zachęca do dbania o siebie w każdym momencie życia, bo warto.

- Jestem tu dzisiaj w podwójnej roli - i mamy,  i babci. Chcę podkreślić, że mamy po co żyć - dla swoich dzieci, wnuków. Oni mają się cieszyć nami, my - nimi. Dlatego warto się badać, by jak najdłużej być razem. - mówiła Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa, której towarzyszył wnuk Gabryś.

Masz po co żyć - badaj piersi

Same badania to nie wszystko, co czekało w sobotę na pacjentki BCO. Pracownicy jednostki na stoisku profilaktycznym „Masz po co żyć. Badaj piersi” przy Zakładzie Diagnostyki Obrazowej zachęcali kobiety do regularnego samobadania piersi, prezentując odpowiednie czynności na specjalnych fantomach.

Beata Józwowicz  - dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 26 w Białymstoku przyszła do BCO razem z córką, Dominiką. Komentując sobotnią inicjatywę podkreślała, jak istotne jest to, by dawać dzieciom dobry przykład jak żyć i dbać o swoje zdrowie, jak się badać - nie tylko w szpitalu przy wsparciu specjalistów, ale również w domu. - Jeżeli my, mamy, będziemy się badać, nasze córki pójdą za naszym przykładem. Społeczeństwo będzie zdrowsze, będziemy szczęśliwsi i właśnie o to chodzi. - mówiła.


(aa)

facebook