Dodana: 20 wrzesień 2019 09:21

Zmodyfikowana: 20 wrzesień 2019 09:21

Z sercem? Warto do Łomży

- To największe przedsięwzięcie modernizacyjne w historii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży - podkreślił dyrektor placówki Mariusz Obrycki. Po raz pierwszy oficjalnie wraz z dr Anna Markowską, pełniącą obowiązki ordynatora, zaprezentował gościom Oddział Kardiologiczny oraz Rehabilitacji Kardiologicznej, który służy sercom pacjentów już od kilku miesięcy.

Konferencja prasowa Oddział kardiologiczny w łomzyńskim szpitalu - otwarcie (1).JPG

Przebudowa i wyposażanie łomżyńskiej kardiologii kosztowało 11,5 miliona złotych. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego musiał dołożyć z własnych zasobów tylko niewielką część.  

- Praktycznie wszystkie fundusze zapewnił samorząd województwa przekazując środki unijne i zabezpieczając wkład własny  - stwierdził Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. - To jedyny z naszych trzech szpitali wojewódzkich z trzecim stopniem referencyjności, bardzo dobre centrum fachowości w ochronie zdrowie, ale  potrzebujące stałego wspierania w zakresie remontów, wyposażania. A im bardziej specjalistycznych oddziałów czy dziedzin medycyny to dotyczy, tym więcej kosztuje. Myślę, że będę tu zgodny z marszałkiem Arturem Kosickim i Markiem Malinowski, który w zarządzie województwa zajmuje się sprawami ochrony zdrowia, jeżeli zadeklaruję, że będziemy nadal dofinansowywać szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Jakość usług medycznych dla naszych mieszkańców powinna stale rosnąć. Wyzwania są duże, a możliwości powinny za nimi nadążać.

Jak dodał Marek Olbryś, w tym roku na zadania modernizacyjne do łomżyńskiego szpitala trafi 3,3 miliona złotych, a województwo podlaskie należy do kilku najlepszych w Polsce pod względem udziału nakładów na ochronę zdrowia z samorządowego budżetu. - Nie możemy jednak kształtować płac - podkreślił wicemarszałek.    

Dr Anna Markowska poinformowała, że baza łomżyńskiej kardiologii to teraz oddział z 37 łóżkami, w tym 12 intensywnej opieki oraz oddział rehabilitacji kardiologicznej z najwyższej jakości aparaturą.  
Poseł Bernadeta Krynicka, przed rozpoczęciem pracy parlamentarnej, pielęgniarka  Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zapowiedziała walkę w parlamencie o lepszy system płacowy w ochronie zdrowia. Wicemarszałek Marek Olbryś przypomniał o rządowych zapowiedziach podnoszenia nakładów na tę sferę do 6 procent PKB i zaprosił do składania w Urzędzie Marszałkowski dobrze przygotowanych wniosków o dofinansowania działań modernizacyjnych. - Pamiętajmy, że to nie jest szpital tylko Łomży. To także szpital Kolna, Zambrowa, Grajewa - stwierdził burmistrz Andrzej Duda, przewodniczący społecznej rady szpitala w Łomży.
Dyrektor szpitala Mariusz Obrycki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do modernizacji szpitala.
Pracy lekarzy, pielęgniarek i całego personelu błogosławił  łomżyński biskup Janusz Stepnowski.      

mg/ red.ak

      

facebook