Dodana: 24 marzec 2020 09:01

Zmodyfikowana: 24 marzec 2020 09:01

Studenci pielęgniarstwa zgłosili chęć do wolontariatu

Studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości (PWSIiP) w Łomży zgłosili się na wolontariat do pięciu stacji sanitarno-epidemiologicznych w Polsce. Od 16 marca grupa studenckich wolontariuszy skutecznie wspomaga służby sanitarne w Łomży.

Ilustracja do artykułu Czepkowanie w PWSIiP.JPG

Piętnaścioro studentów starszych roczników pielęgniarstwa PWSIiP zgłosiło chęć pomocy personelowi medycznemu w pięciu stacjach sanitarno-epidemiologicznych w Polsce (w Łomży, Grajewie, Olsztynie, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej).  Od 16 marca zbierają dane, informują, uspokajają, doradzają udzielając telefonicznych wywiadów epidemiologicznych w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży.

– To zwykły gest solidarności z ludźmi, którzy szukają sprawdzonych informacji, jak radzić sobie z pandemią, jakie standardy stosować w życiu codziennym i w pracy. Wiedza, jak postępować, aby chronić przed chorobą Covid-19 siebie, swoich bliskich, sąsiadów, całe społeczeństwo jest teraz najcenniejszą wartością  – tłumaczyła Iza Serafińska, studentka III roku pielęgniarstwa PWSIiP w Łomży.

Wszystkie planowane wydarzenia studenckie, naukowe, popularno-naukowe, społeczne zostały odwołane lub przełożone na inne terminy. Władze uczelni wdrożyły procedury bezpieczeństwa, system pracy zdalnej i powołały zespół zarządzania kryzysowego. Adepci otrzymali apel władz łomżyńskiej uczelni, który wzywał ich do podjęcia decyzji w zastanej kryzysowej sytuacji epidemiologicznej. W zaledwie dwie godziny czternaście studentek i jeden student pielęgniarstwa z III roku studiów licencjackich zdecydowali, że wesprą państwowe służby. Jednocześnie chcą zachować anonimowość: „nie robimy nic szczególnego, po to zdecydowaliśmy się studiować pielęgniarstwo, aby pomagać...”– mówią.

- Jako studenci pielęgniarstwa jesteśmy w stanie mentalnej gotowości. Pandemia może przewartościować życie ludzi i całych społeczeństw, ale być także dla nas wszystkich najważniejszym w życiu egzaminem na odpowiedzialność  i człowieczeństwo – powiedziała Iza Serafińska. Studentka zaapelowała, abyśmy przestrzegali zasad higieny osobistej oraz narzuconych przez organa państwowe ograniczeń.  Ponadto dodała, abyśmy w miarę możliwości pozostali w domach. Podkreśliła, że możemy przechodzić zakażenie koronawirusem bezobjawowo i nieświadomie zarażać innych ludzi, np. seniorów, osoby z obniżoną odpornością.  Poprosiła, żebyśmy dbali o tych, którzy są najsłabsi.

Blisko stu studentów kierunków medycznych w całej Polsce zgłosiło się na wolontariat do stacji sanitarno-epidemiologicznych.

 

Źródło/Fot.: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

oprac. Cezary Rutkowski

facebook