Dodana: 25 lipiec 2019 11:43

Zmodyfikowana: 25 lipiec 2019 11:43

Śniadecja z łóżkową pomocą od Rubieży

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy białostockiej „Śniadecji” obdarowany został w czwartek (25 lipca br.) 23 łóżkami, chodzikami i wózkami inwalidzkimi przez Stowarzyszenie „Rubież”. To kolejna już akcja stowarzyszenia wspierająca białostocki zakład.

Trzy osoby przy szpitalnym łóżku, pierwszy z prawej szef stowarzyszenia "Rubież" Józef Kulikowski, obok pracownica zakładu, przy końcu łóżka po lewej stoi kierownik zakładu lek. Artur Kraśnicki

Stowarzyszenie od lat wspiera podlaskie szpitale sprowadzając do Polski, dzięki pomocy fundatorów z Niemiec, dobrej jakości specjalistyczne łóżka szpitalne, szafki, chodziki, wózki inwalidzkie i inny niezbędny placówkom medycznym sprzęt. Tym razem wózki, chodziki i 23 łóżka (z elektrycznymi podnośnikami, barierkami, stabilne) otrzymał Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy działający przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku.

- To dla nas wielkie wsparcie, bo obecnie w zakładzie mamy 74 łóżka, w tym cztery wentylowane mechanicznie dla pacjentów wymagających  szczególnej opieki i na stałe podłączonych do respiratora. Pozostałe 70 łóżek staramy się wymieniać, więc te 23 to dla nas olbrzymia pomoc – mówił podczas przekazania łóżek i innego sprzętu szef zakładu dr Artur Kraśnicki.

 Wicedyrektor „Śniadecji” dr n. med. Agnieszka Janke przypomniała, że Stowarzyszenie „Rubież” od lat wspomaga placówkę. – Bardzo dziękujemy nie tylko za to dzisiejsze, ale za całość wsparcia, jakie od wielu lat otrzymujemy od Państwa – mówiła składając podziękowania na ręce Józefa Kulikowskiego prezesa „Rubieży”. Wspomniała przy tym, że sprzętem na którym teraz szpitalowi i zakładowi będzie szczególnie są szafki przyłóżkowe i łóżka przewożące bieliznę. Józef Kulikowski zapewnił, że przy kolejnej dostawie z Niemiec szafki dla białostockiego zakładu na pewno się znajdą.

Stowarzyszenie „Rubież” wspiera Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy „Śniadecji” od początku jego powstania – za co podczas spotkania dziękował szefowi organizacji przedstawiciel organu prowadzącego szpital, czyli Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Zakład powstał w 2013 r. w budynku, gdzie do 2010 roku działały zlikwidowane oddziały chirurgii i ortopedii dziecięcej. Generalny remont budynku sfinansował w całości samorząd województwa podlaskiego. Wyposażenie - łóżka, szafki, wózki inwalidzkie i chodziki dla pacjentów - dostarczyło wówczas Stowarzyszenie Pomocy "Rubież".

Obecnie w zakładzie jest 74 pacjentów, jednak zapotrzebowanie w regionie jest ogromne, bo oczekiwanie na przyjęcie trwa 2-3 lata. Wynika to z długoterminowej opieki nad pacjentami, jak poinformował nas kierownik zakładu, jeden z nich w białostockim ZPO jest już od siedmiu lat.

art

 

facebook