Dodana: 22 marzec 2019 17:31

Zmodyfikowana: 22 marzec 2019 20:15

Są pieniądze na centrum psychiatrii w Białymstoku - 40 milionów złotych!

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przekazał w piątek (22 marca br.) z budżetu państwa - 23 mln zł. Pozostałe 17 mln zł, wskutek decyzji zarządu województwa, pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu w Białymstoku powstanie nowoczesne centrum psychiatrii leczące i dzieci, i dorosłych.

Na zdjęciu trzy osoby: w środku marszałek województwa Artur Kosicki, z lewej Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia ściska dłoń stojącego po prawej Prof. dr hab. n. med. Adama Jacka Krętowskiego

 

- Dzisiejsze podpisanie umów jest spełnieniem naszych obietnic  i efektem starań wielu osób – mówił marszałek Artur Kosicki podczas konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie umów –  Dziękuję za wsparcie panu ministrowi, posłom, radnym i oczywiście władzom uniwersytetu i szpitali klinicznych, uniwersyteckiego i dziecięcego, zaangażowanym od dawna w ten projekt.  Te dwie ważne umowy świadczą o tym, że troszczymy się o zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych mieszkańców województwa. Podlaskie długo borykało się z problemem opieki psychiatrycznej i mamy nadzieję, że jest to krok do jego rozwiązania.  

Nowoczesne leczenie i wykształceni specjaliści

Placówka  dla dzieci i młodzieży będzie częścią  Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którym ma się również znaleźć miejsce dla dorosłych z problemami psychiatrycznymi. Powstanie przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, docelowo będzie tam 35 łóżek dla młodych pacjentów.  Inwestycja zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – 17 mln zł (w ramach działania 8.4.1 Infrastruktura ochrony zdrowia). Pozostałe 3 mln zł pochodzi z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Inwestycja zakończy się w 2022 roku. Z kolei koszt budowy części dla dorosłych to 20 mln zł. Tę część inwestycji w całości finansuje Ministerstwo Zdrowia. Dziś w urzędzie marszałkowskim przedstawiciel resortu zdrowia, władze województwa, Uniwersytetu Medycznego, USK i DSK podpisali umowy na dofinansowanie obu tych inwestycji.  

Reprezentujący resort zdrowia wiceminister Sławomir Gadomski podkreślał, że model utworzenia centrum psychiatrii przy szpitalach uniwersyteckich pozwoli na stosowanie leczenia za pomocą najnowszych metod, a co najważniejsze na kształcenie kadr, których w psychiatrii cały czas brakuje.

- Największą wartością tej inwestycji jest skumulowanie w tych centrach specjalistów – mówił podczas spotkania z dziennikarzami. - Usytuowanie przy uniwersytecie i szpitalu klinicznym daje możliwość wprowadzenia najnowszych technologii, nowoczesnego leczenia a także szanse kształcenia przyszłych specjalistów i naukowców .

Partnerskie rozwiązanie dla potrzeb regionu

Minister podkreślił również wyjątkowość podlaskiej sytuacji.

- Nie jest to powszechne, że marszałkowie chcą wspierać tzw. nie swoje szpitale, nie te marszałkowskie, ale to odpowiada potrzebom regionu.  Cieszy mnie, że możemy tę inicjatywę realizować partnersko z władzami województwa. Często minister ma związane ręce, bo może wspierać jedynie szpitale kliniczne, z kolei marszałek też ma swoje potrzeby, ale regionalne.  Tu udało się to połączyć – mówił.

Satysfakcji z podpisania umów nie ukrywał Rektor UMB prof. Adam Krętowski.
-  To dla nas wielki dzień, początek tego, co ma się zdarzyć  – mówił podczas spotkania. - Mamy już pieniądze. Rozpoczynamy więc nową inwestycję i nie chodzi tu tylko o infrastrukturę, przed nami też budowa kadr, budowa zespołu. To olbrzymia szansa odbudowania dziecięcej psychiatrii w regionie, także w kwestii kształcenia nowych specjalistów. To radość, ale i wielka odpowiedzialność.

Podpisaniu umów towarzyszyli parlamentarzyści: Karol Karski – poseł do Europarlamentu i posłowie na Sejm RP: Krzysztof Jurgiel, Dariusz Piontkowski, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski, Jacek Żalek a także radni województwa podlaskiego.

 Przed spotkaniem w sprawie psychiatrii minister Gadomski spotkał się z dyrekcją Białostockiego Centrum Onkologii, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, by przedstawić zasady programu pilotażowego dotyczącego onkologii, który realizują już dwa województwa – świętokrzyskie i dolnośląskie. W tym kwartale mają dołączyć do nich kolejne dwa.

ak

  

 

facebook