Dodana: 27 marzec 2019 14:19

Zmodyfikowana: 27 marzec 2019 15:51

Profilaktyka i edukacja zdrowotna – otwarcie na innych i lek na samotność

200 tys. przeznaczył Zarząd Województwa Podlaskiego na konkurs skierowany do organizacji pozarządowych, które zajmują się promocją, profilaktyką i edukacją zdrowotną. 14 projektów zyskało uznanie komisji konkursowej i w środę (28 marca br.) w urzędzie marszałkowskim przedstawiciele organizacji podpisali umowy z marszałkiem Arturem Kosickim i Markiem Malinowskim, członkiem zarządu.

Ilustracja do artykułu Umowy z zakresu ochrony i promocji zdrowia-19.jpg

Marszałek Województwa Artur Kosicki zaznaczył, że w tym roku pula funduszy to 200 tys. zł, ale rozważa możliwość jej zwiększenia w przyszłości.

- Jako zarząd województwa wspieramy nie tylko rozwój placówek medycznych poprzez zakup sprzętu i rozbudowę szpitali, ale także wszelkie działania profilaktyczne – mówił dziennikarzom marszałek Kosicki. – Trzeba promować profilaktykę, edukować  społeczeństwo, to jest bardzo potrzebne.

Wśród osób, do których skierowane są programy i projekty dofinansowane z budżetu województwa są dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Są mieszkańcy z największych miast regionu, ale również miast średnich, miasteczek i wsi. Profilaktyka i edukacja ma trafiać do nich zarówno poprzez bezpośrednie spotkania w formie warsztatów i wykładów, jak też audycji radiowych i telewizyjnych emitowanych w lokalnych stacjach i rozgłośniach.

O nowotworach z nastolatkami

Do szkół podstawowych i średnich w Łomży, Suwałkach, Augustowie i Białymstoku zawitają przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Postępu w Onkologii Dziecięcej z siedzibą w Białymstoku.  Jak tłumaczy dr Małgorzata Sawicka –Żukowska pojada tam po to, by rozmawiać o nowotworach.

- I to rozmawiać szczerze, choć są to trudne rozmowy  – podkreśla.  -  Nadal wśród nastolatków nie ma zbyt dużej wiedzy o np. możliwości zostania dawcą szpiku kostnego. Postanowiliśmy, że w ramach tego projektu, to my lekarze wyjdziemy do uczniów z tymi informacjami. Będzie razem z nami młody chłopak, ozdrowieniec [osoba, która przeszła chorobę nowotworową – dop.red.], który najlepiej przestawi trudy zmagania z chorobą na każdym jej etapie, w tym również przeszczepu szpiku.

Projekt stowarzyszenia opiera się na pięciu stopniach informacji, stąd jego nazwa „Onkologia - bliskie spotkania na pięciu stopniach”.

- Będzie trochę chemii, czyli o chemioterapii, fizyki – czyli o radioterapii, geografii  – skąd biorą się dawcy szpiku kostnego i jak daleko czasami ich trzeba szukać; trochę historii epidemiologii oraz symptomatologii choroby nowotworowej – wyliczała dr Żukowska. -  Chodzi o to, by osoby, które spotykają się z chorym, czy ozdrowieńcem wiedziały, jak się zachować, jak przyjąć go z powrotem do środowiska rówieśników.

Stowarzyszenie, którego prezesem jest dr Elżbieta Leszczyńska, a które działa przy Klinice Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prowadzonej przez prof. hab. Marynę Krawczuk- Rybak - otrzymało dotację w wys. 14 420 zł.

Przebadane serca seniorów

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego „Ściana Wschodnia” w Sejnach swoje działania kieruje do seniorów i studentów sejneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 - To trzeci projekt profilaktyczny,  który będziemy prowadzić. Pierwszy dotyczył chorób kości i osteoporozy, drugi był psychiatryczny, a w tym roku kardiologia -  wyjaśniał Jerzy Nazaruk, prezes stowarzyszenia. -  Rozpoczniemy od przesiewowego badania lekarskiego naszych uczestników. Ci, którzy będą potrzebowali bardziej specjalistycznych badań zostaną na nie skierowani, a pozostali będą brać udział w różnych formach ruchu prowadzonych przez rehabilitanta.

Jak zdradził nam prezes, największym zainteresowaniem wśród sejneńskich seniorów – jeśli chodzi o formę ruchowych zajęć - cieszy się taniec towarzyski i podnoszenie ciężarów,  tych niewielkich.

Stowarzyszenie planuje również rekreacyjne wyjazdy letnie, wszystko po to, by leczyć największą bolączkę seniorów, która ma wpływ na ich zdrowie – samotność.

- Leczenie samotności  wpływa na leczenie wszystkich innych schorzeń – twierdzi prezes Jerzy Nazaruk. Stowarzyszenie na swój projekt, którym planuje objąć 100 osób otrzymało blisko 22 tys. zł.

art

Pliki do pobrania

facebook