Dodana: 1 kwiecień 2019 21:33

Zmodyfikowana: 2 kwiecień 2019 10:16

Niebieski Dzień - 2 kwietnia

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu - to właśnie 2 kwietnia. Od 2007 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ obchodzony jest jako Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu.

Ilustracja do artykułu autism speaks - light_it_up_blue - wide.jpg

W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem:

- budynek na niebiesko;

- zorganizować "Niebieski Dzień" w szkole;

- nałożyć ubranie w kolorze niebieskim;

- dodać niebieską żarówkę lub puzzla do swego profilu na facebook’u lub strony www

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przyłączyło się do tej akcji w 2012 r. i od tego czasu corocznie oświetlało reprezentatywne budynki w mieście i inicjowało wydarzenia skupiające środowisko związane z osobami z autyzmem. Także i w tym roku 2 kwietnia (we wtorek, o godz. 18:00), na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku spotkają się osoby z autyzmem, ich rodziny, nauczyciele i terapeuci, oraz wszystkie osoby chcące okazać swą solidarność z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem rozwoju. 

„Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i co roku obchodzona w dniu 2 kwietnia. Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła: 101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Wśród podświetlanych budynków są m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Piramidy w Egipcie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney.

W Białymstoku oprócz budynku Teatru Dramatycznego na niebiesko zaświecą się także: Kościół p.w. Św. Rocha, Kościół Farny, gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, budynek PGE Dystrybucja przy ul. Elektrycznej oraz budynek Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza 3.

Spotkajmy się - godz.18.00 -plac przed Teatrem Dramatycznym. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Białegostoku; Marszałek Województwa Podlaskiego

 facebook.com/events/2333432696890410 (link do wydarzenia na fb) 

facebook