Dodana: 8 marzec 2019 15:10

Zmodyfikowana: 8 marzec 2019 20:29

Badanie zamiast kwiatka – Dzień Kobiet w Białostockim Centrum Onkologii

Ponad 80 pań skorzystało w piątek (8 marca br.) z bezpłatnych badań mammograficznych, cytologii i USG piersi. To inicjatywa Białostockiego Centrum Onkologii i podlaskiego oddziału NFZ zorganizowana przy okazji święta kobiet.

Ilustracja do artykułu Dzień Kobiet w BCO (1).JPG

W tym wyjątkowym dniu personelowi i pacjentkom BCO towarzyszył marszałek województwa Artur Kosicki.

– Wykonujecie  Panie niełatwą pracę – mówił. -  Dlatego dziś całemu personelowi: Pani dyrektor, lekarkom, pielęgniarkom, salowym, laborantkom, Paniom z administracji dziękuję za serce wkładane w opiekę nad pacjentami. Pacjentom z kolei życzę rychłego powrotu do zdrowia i swoich rodzin – powiedział marszałek.

W imieniu 580 pracujących w BCO kobiet życzenia przyjęła kilkunastoosobowa reprezentacja z dyrektor Magdaleną Borkowską na czele.

– W Białostockim Centrum Onkologii pracuje wiele kobiet. Wszystkie jesteśmy oddane temu, czym się zajmujemy i wiemy doskonale, komu ten szpital służy – podkreśliła. Podsumowała też akcję przygotowaną z okazji święta kobiet, zaznaczając, że limity miejsc na profilaktyczne badania mammograficzne, cytologiczne i USG piersi wyczerpały się w ciągu kilku godzin.

– Pacjentki bardzo chętnie zgłaszają się na badania. Jednak wciąż jeszcze wiele z nich nie wie, że trzeba to robić –  wyjaśniła  dr Justyna Burzyńska-Śliwowska, radiolog z Zakładu Diagnostyki Obrazowej BCO.

Jak podkreśliła np. na raka piersi choruje coraz więcej osób w coraz młodszym wieku.

– Dlatego musimy uświadamiać również młode kobiety, że wszystkie możemy zachorować. I przypominać, że od 30 roku życia należy zrobić USG piersi raz w roku przypominała. -  Zapraszamy też do działającej u nas Poradni Chorób Piersi, do której można zgłosić się bez skierowania.

Z roku na rok w planie finansowym podlaskiego NFZ jest coraz więcej pieniędzy na badania profilaktyczne. W 2019 r. to kwota 5 mln zł.

– Ze zgłaszalnością pacjentek na badania profilaktyczne jest nieco gorzej ­ – zaznaczyła Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora podlaskiego oddziału NFZ ds. świadczeniobiorców i służb mundurowych. – Dlatego namawiam wszystkie panie, żeby zgłosiły się na badanie – nie ma co odwlekać, nie ma czego się bać, nie możemy czekać aż czas i choroba podejmą decyzję za nas. 

Ms

facebook