Dodana: 6 wrzesień 2019 13:07

Zmodyfikowana: 6 wrzesień 2019 13:07

Indywidualne protezy stawów skroniowo-żuchwowych – nowy rozdział na Podlasiu

To pierwsza tego typu operacja w regionie północno – wschodnim. W Oddziale Otolaryngologii z zakresem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego została przeprowadzona operacja obustronnego wszczepienia indywidualnie projektowanych implantów stawów skroniowo-żuchwowych.

Ilustracja do artykułu 20190905_103344.jpg

Pacjentem jest 23 - latek, który doznał przed rokiem urazu twarzy i złamania wyrostków kłykciowych. W wyniku powikłań doszło do ankylozy czyli zesztywnienia obu stawów skroniowo-żuchwowych. Skutkiem powikłań jest niemożność otwierania szczęk (rozwarcie na ok 1 cm) stopniowo postępujące. Jest to stan, który nie tylko utrudnia czynności codzienne – mowę, spożywanie pokarmów, uniemożliwia normalna higienę oraz leczenie stomatologiczne, ale również stanowi zagrożenie życia pacjenta – brak możliwości jakiejkolwiek interwencji w przypadku np. zachłyśnięcia.

Najbardziej doświadczonym ośrodkiem w Polsce, zarówno w protezowaniu stawów u dorosłych jak i dzieci, jest ośrodek olsztyński. Dzięki pomocy dr n. med. Krzysztofa Dowgierda w przygotowaniu, kwalifikacji pacjenta oraz planowaniu zabiegu, ta procedura zostanie przeprowadzona również w Oddziale Otolaryngologii Szpitala Wojewódzkiego.

Operacja polega na usunięciu patologicznie zmienionych części gałęzi żuchwy wraz z głowami stawowymi obustronnie, a następnie wszczepieniu indywidualnie przygotowanych protez panewek i głów stawowych. Planowanie odbyło się na podstawie wykonanej tomografii komputerowej wspólnie z zespołem inżynierów regionalnej firmy.

źródło: SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jedrzeja Śniadeckiego w Białymstoku
oprac.ak

facebook