Dodana: 8 kwiecień 2019 14:32

Zmodyfikowana: 8 kwiecień 2019 22:42

Fundusze na podlaskie zdrowie i poduchy od serca – Światowy Dzień Zdrowia w BCO

Ponad 65 mln zł – to kwota, jaką zarząd województwa pod wodzą marszałka Artura Kosickiego przeznaczył od początku swojej kadencji na ochronę zdrowia. Poniedziałkowe spotkanie w Białostockim Centrum Onkologii (8 kwietnia br.) było okazją do podsumowania dotychczasowych działań, ale także wsparcia niezwykłego, społecznego projektu „Serce od serca” dla pacjentek po mastektomii.

Ilustracja do artykułu BCO - ochrona zdrowia (17).jpg

- Działamy ponad trzy miesiące (od 12 grudnia 2018 r. – przy. red.) i w tym okresie przeznaczyliśmy na ochronę zdrowia ponad 65 mln zł. Przeważająca część, czyli 61 mln zł to są środki pochodzące z budżetu zarządu województwa podlaskiego i z Regionalnego Programu Operacyjnego – wyliczał marszałek Kosicki. - Zostały przeznaczone przede wszystkim na rozbudowę, modernizację i wyposażenie placówek medycznych, zaś pozostałą kwotę (4 400 000) na profilaktykę i promocję ochrony zdrowia [w załączniku na dole strony pełna lista sfinansowanych projektów – dop. red.] – Zapewniam, że nie są to ostatnie fundusze, dopiero zaczęliśmy nasze działanie – dodał.

Serce do rehabilitacji

Marszałek wyraził uznanie i swoje wsparcie dla wszelkich inicjatyw społecznych, które służą poprawie warunków leczenia i rekonwalescencji pacjentów w województwie podlaskim. Jednym z nich jest „Serce od serca” – niezwykła akcja szycia kolorowych poduch w kształcie serca i przekazywania ich nieodpłatnie, poprzez Białostockie Centrum Onkologii, pacjentkom po mastektomii.

Projekt „Serce od serca” funkcjonuje  w Polsce od września 2018 roku, ale na świecie szycie poduch pomagającym kobietom po nowotworach piersi jest praktykowane już od wielu lat.  Pierwsze poduszki były szyte w Polsce przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku w Gdańsku.

-  Pod koniec ubiegłego roku dowiedziałam się o tym projekcie i zaczęłam szyć – mówi koordynatorka projektu „Serce od serca” w województwie podlaskim Małgorzata Zbyryt. -  Obecnie w Podlaskiem mamy uszytych 400 poduch, a w Polsce już 8,5 tysiąca. Nie dość, że ładnie wyglądają, to są także świetnym narzędziem rehabilitacji dla osób po mastektomii – dodała.

Idea projektu jest prosta - zainteresowane osoby, spotykają się w ośrodkach kultury lub domach i wspólnie szyją poduszki w kształcie serca. Do akcji, jak zapewnia koordynatorka, może przyłączyć się każdy, na różne sposoby. Można przyjść na otwarte spotkanie, można zrobić to samemu w domu i dostarczyć ją do Białostockiego Centrum Onkologii, można też przynieść materiały na poduszkę lub wesprzeć akcję finansowo. 

Z funkcją społeczną i oświatową

- Pierwsze poduchy trafiły już do naszych pacjentek i spełniły swoją funkcję społeczną – wywołały uśmiech i wdzięczność, że ktoś podarował im serce. W rehabilitacji są one bardzo przydatne w profilaktyce obrzęku chłonnego. Mówiąc językiem medycznym, ułożenie tej poduszki pod pachą rozluźnia i modeluje ułożenie barku. Dbamy w ten sposób też o przestrzeń chłonną, czyli mamy szansę wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstania obrzęku chłonnego – powiedziała kierownik Zakładu Rehabilitacji BCO dr Joanna Filipowska.

 Dr Filipowska zwróciła też uwagę na ważną funkcję edukacyjną jaką niesie ze sobą ten projekt
- Wspólne spotkania przy szyciu poduch są doskonała okazją do rozmowy o tak trudnym temacie, jak choroba nowotworowa. Takie spotkania budują świadomość społeczną i doskonale wspomagają oświatę zdrowotną, której jestem wielką fanką.

W spotkaniu wzięły udział także pacjentki onkologiczne, które już dziś będą miały okazję wypróbować wszystkie atuty „poduchy od serca”, ponieważ otrzymały je w prezencie. Panie po mastektomii, które chciałby otrzymać taką poduszkę, mogą zgłaszać się do Białostockiego Centrum Onkologii lub do koordynatorów projektu.

Kontakt do koordynatorów - link do strony - https://serceodserca.pl/koordynatorzy

Instrukcja szycia poduszki „krok po kroku” - link do strony - https://serceodserca.pl/instrukcja-szycia

 

Pliki do pobrania

facebook