Dodana: 27 marzec 2019 08:02

Zmodyfikowana: 27 marzec 2019 08:02

Dwa dni, dwie operacje – pierwsze w Polsce zabiegi nowatorską techniką leczenia skolioz w Białymstoku

Ortopedzi z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UM w Białymstoku w asyście światowej sławy chirurgów z USA, przeprowadzili wczoraj (25 marca br.) w UDSK - po raz pierwszy w Polsce - operację korekcji skoliozy idiopatycznej nowatorską techniką bez usztywniania kręgosłupa u 11-letniej dziewczynki z Katowic. Dzisiaj (26 marca br.) identyczna operacja odbywa się na 14-letniej pacjentce z Białegostoku.

trzech chirurgów na sali operacyjnej podczas operacji kręgosłupa

W Europie zabiegi techniką VBT (ang. Vertebral Body Tethering), czyli bez usztywnienia kręgosłupa, wykonywane są tylko przez cztery ośrodki kliniczne. 0bie operację w Białymstoku wykonują dr Paweł Grabala i dr Tomasz Guszczyn, w asyście twórców tej metody -  światowej sławy chirurgów kręgosłupa z USA, prof. Randalpha Betza oraz dr Daryla Antonacciego z Institute for Spine and Scoliosis (New Jersey).

- Do tej pory leczenie operacyjne deformacji kręgosłupa powodowało usztywnienie kręgosłupa, a co z tym się wiąże ograniczenie zakresu jego ruchomości” - powiedziała prof. dr hab. n. med. Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Prodziekan Wydziału Lekarskiego UM w Białymstoku.

- Najnowsza technika operacyjna, wykorzystywana w USA już od kilku lat, do tej pory głównie u sportowców, polega na mini inwazyjnym wszczepieniu w kręgosłup, z dostępu przedniego, systemu śrub i taśm elastycznych, dzięki którym możemy wykonać korekcję skrzywienia, nie powodując usztywniania operowanego odcinka kręgosłupa. Zaletą jest prawie niewidoczna blizna, oraz szybki powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej. Będziemy regularnie rozszerzać zakres i podnosić poziom wykonywanych przez nas operacji, zgodnie ze standardami światowymi - powiedział dr n. med. Tomasz Guszczyn, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UMB.

Według przyjętych na świecie standardów, operacji wymagają skrzywienia postępujące, powyżej 45 stopni. Głównym celem jest powstrzymanie deformacji, która zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu oddechowego i krążenia. W przeciwnym razie, w przypadku braku właściwego leczenia może dojść do stanu zagrażającego życiu. Najbardziej więc idealnym rozwiązaniem jest zatrzymanie skrzywienia, korekcja deformacji, a jednocześnie utrzymanie pełnej ruchomości kręgosłupa oraz aktywności fizycznej.

Całkowity koszt leczenia operacyjnego tą techniką, w tym koszt samego implantu, jest jednak bardzo wysoki i znaczenie przewyższa obecnie obowiązującą standardową refundację z NFZ. Jak poinformowała prof. Anna Wasilewska dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trwają rozmowy z NFZ o dodatkowe pieniądze na tego rodzaju operacje.  

mat. UMB
fot. Wojciech Więcko

facebook