Dodana: 3 wrzesień 2019 09:54

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2019 09:54

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w Choroszczy

200 seniorów z Choroszczy i okolic będzie mogło bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Jest to możliwe dzięki realizowanemu przez gminę Programowi Profilaktycznemu "GRYPOODPORNI 65+".

Gołe ramię po lewej. Po prawej kobieta w jednorazowych rękawiczkach robi zastrzyk.

Program „GRYPOODPORNI 65+” skierowany jest głównie do mieszkańców gminy Choroszcz po 65. roku życia, którym zostaną wykonane – całkowicie bezpłatnie – szczepienia przeciwko grypie sezonowej. Poprzedzone one będą badaniami ukierunkowanymi na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do podania szczepionki, a także prelekcjami na temat grypy i infekcji grypopodobnych. Od 2 września br. będzie prowadzona akcja edukacyjna i konsultacje lekarskie. Szczepienia będą wykonywane po 15 września do wyczerpania szczepionek.

Masz 65 lat? Zaszczep się!

Do Programu „GRYPOODPORNI 65+” zostaną zakwalifikowani wszyscy mieszkańcy gminy Choroszcz, którzy najpóźniej w dniu szczepienia skończą 65 lat, wyrażą chęć uczestnictwa w programie, a ich stan zdrowia, ustalony po uprzednich badaniach kwalifikujących, pozwoli na podanie szczepionki. Ze względu na ograniczoną liczbę szczepionek, o jej podaniu będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Przy czym, w związku z możliwością wystąpienia przeciwwskazań do zaszczepienia, każdorazowo o ostatecznym podaniu szczepionki przeciw grypie będzie decydował lekarz.

Nie bagatelizuj grypy

Grypa jest chorobą zakaźną, która – nieleczona – może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Jak wskazują statystyki, jest ona jedną z częstszych przyczyn umieralności ludzi (w tym w związku z licznymi, poważnymi powikłaniami). Największa liczba zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii grypy (tj. od jesieni do wiosny), a dotyczy szczególnie dzieci, osób starszych oraz osób obciążonych dodatkowymi, poważnymi chorobami.

Rozprzestrzenianie się wirusa grypy następuje drogą kropelkową (np. przy kichaniu). Grypa może też powodować pojawienie się szeregu innych chorób w postaci powikłań ze strony układów: oddechowego, krążenia, ośrodkowego układu nerwowego oraz innych narządów, bądź doprowadzić do pogorszenia przebiegu chorób występujących przed zachorowaniem.

Główne czynniki mogące przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na grypę:
1) nieprzestrzeganie zasad higieny, w tym nieprawidłowa higiena rąk, na których wirus sprawnie się przenosi,
2) infekcje w czasie sezonu grypowego,
3) wiek, tj. dzieci do 15 roku życia oraz dorośli powyżej 65. roku życia,
4) bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zakażoną wirusem grypy,
5) ciąża,
6) choroby przewlekłe: płuc, choroba wieńcowa, cukrzyca – u dorosłych, choroby nerwowe, zaburzenia rozwoju – u dzieci,
7) pora roku,
8) niedożywienie lub niewłaściwa dieta,
9) przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, w tym w okresie zwiększonego ryzyka,
10) bezpośredni kontakt ze skażonymi wirusem przedmiotami.

Jednym z głównych i najskuteczniejszych sposobów walki z grypą są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wykonywanie szczepień przeciwko grypie sezonowej raz w roku.

***

Program „GRYPOODPORNI 65+” powstał przy współpracy Urzędu Miejskiego w Choroszczy z MEDICUS Eliza Joanna Jurgiel, Anna Rogalewska Sp. j., ul. Mickiewicza 21, 16-070 Choroszcz, którego specjaliści przeprowadzą szczepienia na terenie gminy Choroszcz.


za: UM Choroszcz
oprac.aa

facebook