Dodana: 20 wrzesień 2019 14:02

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2019 09:19

Zakład Diagnostyki Obrazowej Białostockiego Centrum Onkologii uroczyście otwarty

Gabinet RTG z kabiną, dwa pokoje mammografu, cztery gabinety USG, pokój EKG, gabinet mammotomu, rejestracja z informacją, poczekalnia, a także archiwum szpitalne, pomieszczenia personelu medycznego, szatnie i pomieszczenia magazynowe - tworzą nowo otwarty Zakład Diagnostyki Obrazowej BCO, wyposażony w innowacyjny sprzęt. W piątkowej (20.09) inauguracji placówki udział wziął marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu Wiesława Burnos.

Ilustracja do artykułu Zakład Diagnostyki Obrazowej Białostockiego Centrum Onkologii uroczyście otwarty.jpg

- Poprzedni zarząd województwa podjął dobrą decyzję o przekazaniu pieniędzy na Zakład Diagnostyki Obrazowej. Wpisuje się ona w działania obecnego zarządu, dążącego do stworzenia w regionie prężnie działającego ośrodka leczenia raka, który będzie służyć mieszkańcom nie tylko województwa podlaskiego, ale i całej Polski - mówił marszałek Artur Kosicki podczas uroczystości.

Dogodna lokalizacja, najnowocześniejszy sprzęt

Pierwotnie w pomieszczeniach mieścił się Pion Położniczo-Ginekologiczny białostockiej "Śniadecji". Od 2018 roku realizowane były prace remontowe w piwnicy i na parterze, gdzie obecnie znajduje się Zakład Diagnostyki Obrazowej. Budynek posiada połączenie z innymi obiektami szpitala, co ułatwia pacjentom poruszanie się w kompleksie szpitalnym Białostockiego Centrum Onkologii.

- To miejsce zostało stworzone po to, aby pacjent mógł się dokładnie zdiagnozować. W jednym miejscu stworzyliśmy dogodne warunki, by optymalnie i kompleksowo leczyć naszych pacjentów. Cztery gabinety USG, nowoczesne RTG, dwa mammografy i inne sprzęty to jest to, czym dziś się chwalimy - podkreślała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Łączna wartość robót budowlanych wyniosła 9,4 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Podlaskiego - prawie 9 mln zł.

Poprawa jakości oraz kompleksowość świadczonych usług

Jednocześnie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Białostockie Centrum Onkologii realizowało projekt „Poprawa dostępności  i  jakości diagnostyki onkologicznej i onkologicznych procesów medycznych poprzez doposażenie Białostockiego Centrum Onkologii”. Dzięki temu zakład diagnostyki został doposażony w cyfrowy mammograf z funkcją tomosyntezy i mammografii, stół do biopsji stereotaktycznej piersi z wyposażeniem, cyfrowy aparatu RTG ze stołem cyfrowym, system stereotaktycznej biopsji prostaty, aparat USG. Dodatkowo, Blok Operacyjny BCO zyskał nowy aparat do znieczuleń.

Łączna wartość tego projektu to niemal 6 mln zł, z czego 5,1 mln zł dofinansowano ze środków RPO, a prawie 900 tys. zł z budżetu województwa. Warto podkreślić, że dzięki zakupowi tak innowacyjnego sprzętu możliwe jest wykonywanie procedur, które do tej pory nie były stosowane w jednostkach ochrony zdrowia w naszym regionie, m.in. mammografii spektralnej, biopsji fuzyjnej MRI + USG w diagnostyce raka prostaty czy biopsji stereotaktycznej piersi.

W piątkowej inauguracji udział wzięli m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, dyrektorzy podlaskich szpitali, pracownicy BCO, przedstawiciele komisji ds. zdrowia UMWP.

aa

facebook