Dodana: 26 październik 2015 13:09

Zmodyfikowana: 26 październik 2015 13:09

Wybitna altowiolistka Tomoko Akasaka w Białymstoku

Utwory Franciszka Lessela, Maurice'a Ravela i Hectora Berlioza w najbliższy piątek zabrzmią w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2. Orkiestrze OiFP towarzyszyć będzie wybitna altowiolistka Tomoko Akasaka. Koncert poprowadzi Michał Klauza.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

W pierwszej części koncertu artyści zaprezentują Finale molto presto Franciszka Lessela. Finale molto presto jest ocalałym fragmentem jednej z sześciu zaginionych symfonii kompozytora. Dzieło, choć mało znane, ukazuje wielki talent i znakomite umiejętności Franciszka Lessela. Następnie zostanie wykonana „Le Tombeau de Couperin” („Nagrobek Couperina”) – suita fortepianowa Maurice'a Ravela. Utwór powstał w hołdzie twórczości barokowego klawesynisty François'a Couperina.

 

W drugiej części wieczoru usłyszymy „Harolda w Italii” – symfonię w czterech częściach na altówkę i orkiestrę. Partię altówkową wykona wybitna altowiolistka Tomoko Akasaka. Artystka jest laureatką licznych nagród,  m.in. I nagrody w 12. Japońskim Konkursie Muzyki Klasycznej oraz III nagrody w 53. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium. Na koncie ma występy z cenionymi zespołami i dyrygentami z całego świata. W ostatnim czasie współpracowała z kompozytorem Györgym Kurtágiem, co miało istotny wpływ na jej pracę artystyczną.

 

 

W programie koncertu:

 

Franciszek Lessel (1780–1838)

Finale molto presto

 

Maurice Ravel (1875–1937)

Le Tombeau de Couperin” („Nagrobek Couperina”)

I. Prélude. Vif

II. Forlane. Allegretto

III. Menuet. Allegro moderato

III. Rigaudon. Assez vif

 

Hector Berlioz (1803–1869)

„Harold w Italii” op. 16 – symfonia w czterech częściach na altówkę i orkiestrę

I. Harold aux montagnes. Scènes de mélancolie,de bonheur, et de joie

(Harold w górach. Sceny melancholii, szczęścia i radości)

II. Marche de pélerins chantant la prière du soir

facebook