Dodana: 6 kwiecień 2021 09:28

Zmodyfikowana: 6 kwiecień 2021 09:28

Ruszył Narodowy Spis Powszechny

W czwartek (1.04) w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To ważne badanie statystyczne obejmujące całą populację mieszkańców Polski jest realizowane raz na 10 lat. Zbierane dane dotyczyć będą m.in. charakterystyki demograficznej, aktywności ekonomicznej czy poziomu wykształcenia.

Dwoje rąk przy klawiaturze komputerowej.

Spis jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca terytorium Polski. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny obowiązkiem spisowym objęte są osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Podlegają mu również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Podstawowym sposobem przekazania danych jest samospis online. Można go dokonać za pośrednictwem internetowej aplikacji dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Rozwiązanie to jest wygodne ze względu na panującą pandemię COVID-19. Pozwala też dokonać tej czynności w wygodny i bezpieczny sposób, bez wychodzenia z domu.

Osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, będą mogły spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99.

W przypadku osób niemogących dokonać samospisu dane będą zbierane przez rachmistrzów w formie wywiadu telefonicznego lub umówionej wizyty.

Wyniki spisu są istotne w zarządzaniu i pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie gmin, powiatów, województw czy całego kraju. Stanowią też m.in. podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Spisu.

źródło: Główny Urząd Statystyczny

oprac.: Władysław Tokarski

fot.: Kamil Timoszuk

 

facebook