Dodana: 28 listopad 2018 09:20

Zmodyfikowana: 28 listopad 2018 09:20

Znamy zwycięzcę zawodów strzeleckich Polish Open Kaliber 2018

To był bardzo emocjonujący finał. Wspaniała zabawa, gorący doping publiczności, zażarta walka - to wszystko działo się podczas XIX edycji Międzynarodowych Mistrzostw Strzeleckich, które odbyły się w dniach 22-25 listopada w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Polish Open Kaliber 2018 (3).JPG

Nie kazdy wiedział dlaczego nie było dogrywki po ostatnim strzale, kiedy kalibrowiczka Aleksandra Szutko strzeliła 10,1 a równocześnie Christian Reitz z Niemiec oddał dokładnie taki sam strzał. Regulamin zawodów zakładał, że zawodnik pistoletu w tym jednym, jedynym strzale ma dodawane 0,3 punktu do wartości strzału. Zasadę tę organizatorzy wprowadzili kilka lat temu chcąc wyrównać szanse pistoletu i karabinu w bezpośredniej walce. W 11 poprzednich edycjach Mistrzostw tylko raz udało się pistoleciarce pokonać karabiniera. W bezpośrednim starciu tych dwóch konkurencji nie jest to łatwe. 

Dlatego w tym roku samochodem odjedzie Christian Reitz, Mistrz Olimpijski z Rio de Janeiro, brązowy medalista z Pekinu. Jego koronną konkurencją jest pistolet szybkostrzelny, ale jak widać w pistolecie pneumatycznym radzi sobie również nieźle. Jest przykładem zawodowstwa i profesjonalizmu w sporcie. Przebywał w Białymstoku wraz z Zoną Sandrą już od poniedziałku, uczestniczył w treningach na strzelnicy Kalibra, spotykał się z młodzieżą. Może to atmosfera życzliwości, z jaką spotkał się w Białymstoku sprawiła, że strzelił dwa razy swój rekord życiowy, wygrał wszytkie konkurencje, a na koniec samochód?

Christian na zawodach startował w doborowym towarzystwie. Równie wspaniale prezentował się Węgier Peter Sidi, rekordzista świata w konkurencjach karabinowych. Wygrał obydwie konkurencje strzelając w drugim starcie wynik 631,5 za który dostał specjalny puchar. Zawodnicy z Izraela, Francji, Australii, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Polski wiedzą, że u nas zawsze jest ciekawie. Podlasie od lat jest życzliwe dla strzelców.

Na zawodach nie mogło zabraknąć wysokich wyników zawodników Kalibra. Aleksandra Szutko wgrała finał karabinu juniorek i była o krok od wygrania samochodu. W tamtym roku była niepokonana, a główna wygrana trafiła do niej. W historii zawodów tylko Renacie Mauer-Różańskiej udało się wygrać dwa samochody. Ale jeszcze kolejne finały przed Olą. Bardzo dobrze wypadła na zawodach Katarzyna Bielkiewicz, która trafiła do finału pistoletu kobiet z drugiego miejsca strzelając rekord życiowy 578 punktów. Do finału w pistolecie juniorów zakwalifikowali się Kacper Jurasz i Michał Stanisławczyk. Wśród młodzików warto podkreślić świetną postawę Mai Wołosowicz I Michała Chojnowskiego. Może to oni wkrótce będą wygrywać?

Kto nie mógł oglądać Superfinału zawodów na żywo, może znaleźć relację w internecie, a TVP Białystok powtórzy ją jeszcze w sobotę o godzinie 9.00.

Organizatorzy szykują się już na jubileuszową 20-tą edycję w przyszłym roku. 

Jolanta Jarczewska
UKS "Kaliber"

facebook