Dodana: 9 czerwiec 2021 12:31

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2021 14:56

Zakończyły się XXIII Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Juniorek i Juniorów w Szachach

Turniej szachowy juniorek i juniorów do 18 lat został rozegrany od 4 do 6 czerwca w Wasilkowie. Wystartowało 128 zawodników, w tym 85 chłopców i 43 dziewczęta. Organizacja zawodów została dofinansowana z budżetu województwa podlaskiego.

Pionki stojące na szachownicy

Zawodnicy reprezentowali osiem klubów z województwa podlaskiego: Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 Białystok (44 osoby), Klub Szachowy Hańcza Suwałki (30), Fundację Jaćwież (13), Ludowy Uczniowski Klub Szachowy Orient Sokółka (11), Klub Szachowy Jagiellonia Białystok (9), Akademię Sportów Umysłowych Sokółka i Klub Sportowy Elbrus Łomża (po 6) oraz Młodzieżowy Dom Kultury Białystok (2). Wystąpiło też siedmiu zawodników niezrzeszonych w klubach szachowych.

Rozgrywki zostały przeprowadzone w oddzielnych grupach dziewcząt i chłopców systemem szwajcarskim na dystansie dziewięciu rund lub kołowym – odpowiednio do liczby graczy.

Tytuły mistrzów województwa zdobyli:

• do lat 8 – Eliza Dąbrowska (KSz Jagiellonia Białystok) i Mateusz Toczyłowski (Fundacja Jaćwież);
  • do lat 10 – Lena Piekutowska i Oskar Chiszko (oboje MUKS Stoczek 45 Białystok);
  • do lat 12 – Gabriela Pałejko i Dawid Jasiulewicz (oboje KSz Hańcza Suwałki);
  • do lat 14 – Klara Szczotka i Jan Król (oboje MUKS Stoczek 45 Białystok);
  • do lat 16 – Zuzanna Arciszewska i Aleks Bancarewicz (oboje MUKS Stoczek 45 Białystok);
  • do lat 18 – Kinga Chomicka (MUKS Stoczek 45 Białystok) i Norbert Kopeć (LUKSz Orient Sokółka).

Zwycięzcy poszczególnych grup zdobyli tytuły Mistrzów Województwa Podlaskiego. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca I-III w grupach, otrzymali puchary i medale. Nagrody rzeczowe wręczono za lokaty I-VI. Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy. Kluby, które w klasyfikacji drużynowej zajęły miejsca I-VI, otrzymały puchary, zaś wszystkie – dyplomy.

Mistrzostwa województwa zorganizował Podlaski Związek Szachowy z siedzibą w Białymstoku we współpracy z Podlaską Federacją Sportu. Sędzią głównym był Prezes Podlaskiego Związku Szachowego Leszek Zega. Relację fotograficzną przygotował Tomasz Jarocki.

W załączeniu pełna lista z punktacją zawodników.

źródło: Podlaski Związek Szachowy
oprac.: Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys