Dodana: 16 wrzesień 2020 10:20

Zmodyfikowana: 16 wrzesień 2020 10:32

Turystyka osób z niepełnosprawnościami – konferencja PROT

Dostępność infrastruktury, aktywne formy turystyki, przepisy prawa dotyczące zapewnienia dostępności obiektów turystycznych osobom ze szczególnymi potrzebami – to tylko niektóre z tematów konferencji „Turystyka osób z niepełnosprawnościami”. Spotkanie odbędzie się w Augustowie w dniach 17-18 września. Głównym celem konferencji jest podniesienie wiedzy przedstawicieli branży turystycznej województwa podlaskiego na temat turystyki osób z niepełnosprawnościami. Organizatorem jest Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT).

Ilustracja do artykułu Konferencja - grafika informacyjna.jpg

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli branży turystycznej, zarządców i właścicieli  obiektów turystycznych, jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji związanych z turystyką oraz osobami z niepełnosprawnościami, pracowników informacji turystycznej, a także osób z niepełnosprawnościami.

Konferencję zakończy integracyjny spływ kajakowy, który odbędzie się w sobotę (18.09) – jego uczestnicy będę mieli okazję poznać bariery, jakie stoją na drodze osób z niepełnosprawnościami do pełnego korzystania z atrakcji turystycznych.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Patronat nad wydarzeniem objęły również Fundacja Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych IMPULS oraz Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych START.

 

PROGRAM KONFERENCJI

17 września 2020 r.

09:30 – 10:00 – Rejestracja uczestników

10:00 – 10:30 – Otwarcie Konferencji – Bożena Nienałtowska, Prezes Zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Wystąpienia:

 • Olga Piekarzewska – Główny Specjalista z Wydziału Planowania i Upowszechniania Turystyki z Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju
 • Anna Cichowicz Borowska – Dyrektor Operacyjny Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów

10:30 – 17:15 – Prelekcje:

 1. „Główne formy oraz funkcje aktywnej turystyki osób z niepełnosprawnościami” – Ryszard Rodzik, Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”
 2. „Turystyka w mig” – Marlena Rogowska, Dyrektor Biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazury Zachodnie
 • „Aktywne formy turystyki w odniesieniu do poszczególnych rodzajów niepełnosprawności” – Mariusz Rodzik, Wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”

12:45 – 13:15 – Przerwa kawowa

 1. „Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami” –
  dr Anna Drabarz, Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób
  z Niepełnosprawnościami
 2. „Przepisy dotyczące dostosowania obiektów hotelarskich do potrzeb osób niepełnosprawnych” – Małgorzata Luto, Główny Specjalista w Departamencie Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

14:45 – 15:45 – Obiad

 1. „Główne problemy wynikające z niedostosowania obiektów turystycznych
  do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” – Wojciech Grabowski,
  Prezes Fundacji Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „IMPULS”

17:15 – 18:00 – Otwarta dyskusja

18:00 Zakończenie konferencji

18 września 2020 r.

10:00 – 15:00 – Integracyjny spływ kajakowy Czarną Hańczą na odcinku Wigry-Maćkowa Ruda

 

Wydarzenie organizowane jest ze środków Ministerstwa Rozwoju.

 

źródło: PROT 
oprac. Aneta Kursa

 

facebook