Dodana: 4 lipiec 2019 12:45

Zmodyfikowana: 4 lipiec 2019 12:45

Trzy medale suwalskich karateków

W dniach 28-29 czerwca w Pradze odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców Karate Shinkyokushin. W mistrzostwach wzięło udział 479 zawodników z 32 krajów. Polskę reprezentowało 69 zawodników, w tym sześcioro z Suwalskiego Klubu Kyokushin. Polacy zdobyli w sumie 25 medali, trzy z nich przypadły zawodniczkom z naszego regionu.

Ilustracja do artykułu DSC00534.JPG

Zawody odbyły się w konkurencjach kata i kumite. Suwalski Klub Kyokushin reprezentowali kadeci: Tomasz Kluczyński i Adrian Bugieda, juniorzy – Aleksandra Rybacka i Kacper Sawicki oraz młodzieżowcy – Aleksandra Biłbak i Aleksandra Górska. Wszyscy suwalscy zawodnicy startowali w konkurencji kumite.

W młodzieżowcach Aleksandra Biłbak zdobyła wicemistrzostwo w kategorii 55kg, a Aleksandra Górska zajęła 3 miejsce w kategorii +65kg. Aleksandra Rybacka zajęła 3 miejsce w kategorii juniorek do 55kg.

Pierwszego dnia wystartowali kadeci i juniorzy, wtedy też zdobyliśmy nasz pierwszy medal dla Polski dzięki Aleksandrze Rybackiej. Pierwszą walkę przeszła wolnym losem. W następnej spotkała się Ukrainką, Rusianą Bezstinna, z którą wygrała przewagą techniczną poprzez prawidłowe kopnięcie na głowę. W półfinale, gdzie walczyła z Węgierką, Lili Litvak, po dogrywce sędziowie wskazali na Węgierkę i suwalska zawodniczka musiała zadowolić się brązowym medalem.

Drugiego dnia zawodów Aleksandra Biłbak zdobyła najlepszy wynik spośród naszych zawodników zdobywając srebrny medal w kategorii młodzieżowców do 55 kg. W pierwszej walce spotkała się z bardzo wymagającą Włoszką, Dilettą Vinci, która była medalistką z zeszłego roku. Zawodniczki stoczyły trzy bardzo wyrównane rundy, po których sędziowie wskazali na polską zawodniczkę stosunkiem głosów 3:2 W półfinale zmierzyła się z Ukrainką, Valeriią Demchenko. Dla Olki wystarczyła jedna runda, aby pokazać wyraźną wyższość nad przeciwniczką, zdobywając waza-ri skutecznymi technikami ręcznymi na tułów. W finale spotkała się z Litwinką, EmilijA Korotkovaite. Obie zawodniczki nie pozwoliły sobie łatwo wygrać, stoczyły ze sobą zacięty trzyrundowy pojedynek. Sędziowie po trzeciej rundzie wskazali jednak na Litwinkę i to ona została mistrzynią Europy.

Nasz trzeci ostatni medal to zasługa Aleksandry Górskiej, przypadł jej w udziale brąz w kategorii +65 kg. Suwalczanka spotkała się w pierwszym pojedynku w ćwierćfinale z Szwajcarką, Nadją Plocher. Już w pierwszej rundzie zdominowała Szwajcarkę i sędziowie wskazali jednogłośnie jej wygraną. W półfinale spotkała się z Litwinką Mariją Kubiliute. Litwinka pokazała w walce lepszą dyspozycję i wygrała poprzez wskazanie sędziów. Po wygranej walce Litwinka weszła do finału, gdzie zdobyła złoto.