Dodana: 18 grudzień 2019 11:15

Zmodyfikowana: 18 grudzień 2019 11:20

Tournée podlaskich łuczników konnych po regionie

Tydzień z podlaskimi łucznikami konnymi trwa. Od kilku dni zawodnicy podlaskiego ośrodka łucznictwa konnego AMM Archery podróżują po regionie, prezentując wysoki kunszt jazdy konnej i umiejętności strzelania z łuku, w wybranych stajniach województwa.

Ilustracja do artykułu skansen10smal.jpg

Popularyzacja tej młodej, ale prężnie rozwijającej się dziedziny sportu na terenie województwa podlaskiego ma na celu ukazanie tożsamości naszego regionu oraz zachęcenie młodych ludzi do rozwijania swoich sportowych pasji.

W trzech ośrodkach jeździeckich łucznicy konni zademonstrowali sztukę posługiwania się tatarskim łukiem w pełnym galopie, a na ziemi uczyli zainteresowanych techniki łuczniczej. Stadnina Koni w Żarnowie, Stadnina Koni nad Wigrami czy Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku - to miejsca, gdzie w dniach 14-16 grudnia gościli podlascy łucznicy konnymi. Prezentacje wyjątkowych umiejętności oraz przekazywanie lokalnej tradycji historycznej na terenie powiatu augustowskiego, suwalskiego i sokólskiego przyciągnęły wielu zainteresowanych. Po pokazach konnych łucznicy opowiedzieli o tatarskiej tradycji naszego regionu, historycznym wyposażeniu łuczników konnych i historii jeździectwa województwa podlaskiego.

Projekt "Podlascy łucznicy konni. Sport i tradycja" to także cykl spotkań z młodzieżą ze szkół podstawowych i średnich. Najmłodsi na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej mieli sposobność spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i podstaw jeździectwa, a także wzięli udział w praktycznych warsztatach robienia świątecznych strzał.

Młodzież licealna natomiast miała okazję uczestniczyć w praktycznej lekcji przedsiębiorczości, którą w szkołach średnich poprowadzili:
- Anna Sokólska – złota medalistka w łucznictwie konnym;
- Michał Sanczenko menadżer AMM Archery.

Partnerem strategicznym projektu jest Województwo Podlaskie.

***

Od maja 2019 roku ośrodek łucznictwa konnego znajduje się na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, gdzie można skorzystać ze stajni, treningowych łuczniczych torów konnych czy strzelnicy.

Źródło: AMM Archery

Fot. AMM Archery

facebook