Dodana: 25 kwiecień 2019 08:11

Zmodyfikowana: 25 kwiecień 2019 08:11

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa podlaskiego

Dwa dni sportowej rywalizacji, około 70 zespołów chłopców i dziewczynek, 659 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa podlaskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z ZKS-u Olimpia Zambrów (kategoria do lat 8), SP 11 Suwałki (U-10) i ZSP 2 Czerwonych Białystok (U-12), a także dziewczynki z AS-u Falcon Sokółka (U-8), KS-u Włókniarz Białystok (U-10) i SP Poświętne (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ na PGE Narodowym.

Dwóch chłopców walczy o piłkę.

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Podlaskiem była Sokółka, a dokładniej obiekty tamtejszego OSiR-u przy ul. Mariańskiej 31. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 17 powiatów.

Święto futbolu w Sokółce

Oprócz rywalizacji na boisku, młodzi piłkarze i piłkarki z województwa podlaskiego musieli stawić czoła nieprzewidywalnej pogodzie. Sportowo od samego początku weszli jednak na najwyższe obroty, zagrzewani m.in. przez obecnego na trybunach wybitnego napastnika Tomasza Frankowskiego. – Czy są tu moi następcy? Powiem więcej – wierzę, że są tu nie tylko kolejni Frankowscy, ale kolejni Milikowie, Zielińscy i Bereszyńscy – powiedział były reprezentant Polski, odnosząc się do zawodników, którzy w dzieciństwie uczestniczyli w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Pierwszego dnia rywalizowali najstarsi. Dziewczynki reprezentujące barwy SP Poświętne do finału doprowadziły Kamila i Kinga Dworakowskie. Co ciekawe, utalentowane piłkarki nie są spokrewnione. – W naszych okolicach są całe wioski Dworakowskich. To wiąże się z historią regionu i rodem szlacheckim, który zamieszkiwał te strony – tłumaczył trener dziewczynek.

SP Poświętne w finale po serii rzutów karnych pokonało AP Ekosport Białystok. Kamila została najlepszą bramkarką, a Kinga otrzymała statuetkę dla najlepszej zawodniczki.
Podlaskie w kategorii U-12 chłopców w Warszawie reprezentowała będzie drużyna ZSP 2 Czerwonych Białystok, która w decydującym meczu okazała się lepsza od SP 4 Zambrów. Wicemistrzów województwa prowadził trener Rafał Dmochowski. Łącznie szkoła z Zambrowa wystąpiła w 4 kategoriach u chłopców i dziewczynek, a Dmochowski przywiózł do Sokółki aż 47 zawodników i zawodniczki. – Ciężko wszystkiego upilnować. Szczególnie drugiego dnia, kiedy grają trzy nasze zespoły – przyznał. – Wspierają mnie drugi trener Przemek Jastrzębski i nasz kierowca, który normalnie zajmuje się siatkówką, ale ma dużą wiedzę o futbolu.
W rywalizacji 10-latków do Finału Ogólnopolskiego SP 11 Suwałki wprowadził fantastyczny Kuba Iwanowski. Młody bramkarz popisywał się akrobatycznymi paradami, a do tego pewnie wykonał jedenastkę podczas serii rzutów karnych w decydującym o wyjeździe do Warszawy meczu. Srebro przypadło ambitnie walczącej Akademii Techniki z Białegostoku, zaś brąz SP 1 Siemiatycze.

W kategorii U-10 dziewczynek rządził KS Włókniarz Białystok. Mimo pewnych zwycięstw, jak chociażby 5:1 z SP Gródek w półfinale, trenerka Julia Borowska bardzo przeżywała mecz zwieńczający zmagania jej podopiecznych. Na mecz finałowy założyła nawet znacznik – oczywiście zagrać nie mogła, ale pokazała niesamowitą jedność z drużyną. Stres okazał się niepotrzebny. KS Włókniarz wygrał z BKS-em Tur Bielsk Podlaski 5:2, a po meczu dziewczynki w geście radości podrzucały panią trener do góry.

Pojawiły się pierwsze i zajęły pierwsze miejsce – tak było w przypadku AS-u Falcon Sokółka z kategorii U-8. Gospodynie okazały się najlepsze, a do finału doprowadziła je niesamowicie skuteczna Aleksandra Jelska, która ustrzeliła 12 bramek. Na wynik pracowała cała drużyna, ale to Ola popisywała się precyzyjnymi strzałami i instynktem napastnika. Drugie miejsce wśród najmłodszych zajęła PR SP 6 Białystok, a trzecie SP Rosochate Kościelne.

Emocjonująco było też wśród najmłodszych chłopców, u których już w fazie grupowej na głównych faworytów do zwycięstwa wyrośli piłkarze ZKS-u Olimpia Zambrów i miejscowego AS-u Falcon Sokółka. Los skojarzył oba zespoły w półfinale, w którym po emocjonującym pojedynku i serii rzutów karnych ze zwycięstwa cieszyli się zawodnicy z Zambrowa. W finale ich wyższość uznać musiała Akademia Młodego Piłkarza Białystok. Trzy najlepsze zespoły Turnieju podzieliły między sobą nagrody indywidualne. Najlepszym piłkarzem wybrano Daniela Gumieniaka z AMP Białystok, bramkarzem zawodów uznano Macieja Kowalczyka z Olimpii Zambrów, a tytuł króla strzelców zgarnął autor 16 bramek, Dawid Woronowicz z AS-u Falcon Sokółka.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Sokółce świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy licznie dopingowali młodych sportowców.

Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Sokółce chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa podlaskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.
Partnerem Turnieju w województwie podlaskim była firma Kompania Dystrybucyjna.

facebook